Czy można kontaktować się z terapeutą po zakończeniu terapii prywatnie

2 odpowiedzi
Czy można kontaktować się z terapeutą po zakończeniu terapii prywatnie
Dzień dobry,
Generalnie kontakty terapeuty z pacjentem / klientem zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu terapii są niewskazane, a nawet zabronione. Zasady te są określane przez kodeks etyczne poszczególnych stowarzyszeń psychoterapeutycznych, więc mogą się nieznacznie różnić, ale generalnie podkreśla się wagę rozdzielania ról w jakich się jest w relacji. Terapeuta jest dużym autorytetem dla pacjenta / klienta, często otwieramy się przed nim jak przed nikim innym, jesteśmy więc bardzo podatni na zranienia czy nadużycia, które - często nieświadomie i nieintencjonalnie mogą się wydarzyć. Istotne są też mechanizmy przeniesienia i przeciwprzeniesienia, które ciągle mogą działać po zakończeniu terapii. Ryzyko jest największe w przypadku relacji o charakterze romantycznym, ale nie tylko. Niektóre kodeksy etyczne mówią o dwóch latach od momentu zakończenia terapii jako okresie, po którym można mieć prywatne relacje, jednak i tak wymaga to dużej uważności ze strony terapeuty.
Pozdrawiam serdecznie,
Justyna Wojciechowska

Dzień dobry!

Ogólnie po zakończeniu terapii nie kontaktujemy się prywatnie z terapeutą, podobnie jak w czasie jej trwania. Bywają sytuacje, że np. sami pracujemy jako pasychoterapeuci i kończymy terapię i jest jakieś prawdopodobieństwo spotkania naszego byłego terapeuty gdzieś w środowisku terapeutycznym. Niemniej jednak w tego typu sytuacjach warto omówić z terapeutą tą, jak takie sytuacje rozwiązywać. Poza tym, kontakt prywatny z terapeutą po zakończeniu terapii jest niewskazany.

Pozdrawiam, Piotr Furman