Czy można ćwiczyć przy polineuropatii cukrzycowej?
1
odpowiedzi
Mam stwierdzoną polineuropatię cukrzycową. Przed choroba ćwiczyłam na siłowni i tańczyłam Zumbę. Obecnie bardzo bolą mnie nogi ale chciałabym powrócić do aktywności fizycznej ponieważ zależy mi na utrzymaniu wagi, ale nie wiem czy w obecnym stanie zdrowia mogę uprawiać sport.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy- ALA (w mojej ocenie najskuteczniejszy lek , zwłaszcza w formie dożylnej) oraz witaminy z grupy B.
Generalnie polineuropatia nie stanowi przeciwwskazania do aktywności fizycznej, a wręcz jest ona zalecana. Aktywność fizyczna, rehabilitacja i usprawnianie, pobudza pracę nerwów i w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych. Bardzo dobre są zabiegi tzw bodźcujące np. masaż stóp, wirówka ( w warunkach domowych może być to urządzenie do wodnego masażu stóp, masażu mechanicznego itd).
Ból nóg wynika najprawdopodobniej z uszkodzenia nerwów, należałoby połączyć leczenie farmakologiczne i aktywność fizyczną.
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy- ALA (w mojej ocenie najskuteczniejszy lek , zwłaszcza w formie dożylnej) oraz witaminy z grupy B.
Generalnie polineuropatia nie stanowi przeciwwskazania do aktywności fizycznej, a wręcz jest ona zalecana. Aktywność fizyczna, rehabilitacja i usprawnianie, pobudza pracę nerwów i w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych. Bardzo dobre są zabiegi tzw bodźcujące np. masaż stóp, wirówka ( w warunkach domowych może być to urządzenie do wodnego masażu stóp, masażu mechanicznego itd).
Ból nóg wynika najprawdopodobniej z uszkodzenia nerwów, należałoby połączyć leczenie farmakologiczne i aktywność fizyczną.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Podobne pytania
- Przy jakiej różnicy w długościach cyklu możemy mówić o nieregularnych miesiączkach? Czy takie długości cyklu jak moje to już powód do niepokoju: 30, 34, 24, 29, 28,29, 31, 28, 29 (zestawienie z ostatniego roku)? Dodatkowo borykam się z takimi problemami jak trądzik i nadmierne owłosieniem, czy…
- Witam. Czy Pan doktor zajmuje się także dziećmi? Chodzi o dysplazję bioderek u 2 miesięcznego dziecka.
- Przy jakich różnicach w długościach cyklów możemy mówić o nieregularnych miesiączkach? Czy takie różnice jak te które występują u mnie to już nieregularne cykle: 30, 34, 24, 29, 28, 29, 31, 28, 29, 31 to zestawienie z kilku poprzednich miesięcy?
- witam Byłam u Pana dzisiaj na wizycie i przepisał mi Pan lek o nazwie CLEXANE, niestety nie spytałam czy zacząć przyjmować ten lek od dzisiaj ( 7 listopada mam mieć zabieg laserowego usunięcia żył ) czy dopiero po zabiegu ? Pozdrawiam z poważaniem Monika
- Witam, czy można skutecznie wyleczyć alergię pokarmową? Czy można wspomagać się odpowiednią dietą oczyszczającą?
- Szanowny Panie profesorze ! Z racji tego ,że mamy takie same nazwiska - nazywam się Andrzej , chciałem zapytać się , czy rak zrazlikowy jest ciężkim przypadkiem ??!! Na tego typu nowotwór , zachorowała moja żona , ma raka piersi -, Sama wyczuła guzek i zrobiła mamografię oaz biopsję . Pytanie…
- Dzień dobry, poszukuję lekarza zajmującego się szczegółowo tematyką odmy śródpiersia i odmy podskórnej.
- Witam. Stwierdzoną mam chorobę Hashimoto oraz cukrzycę typ1, w ostatnim czasie zaczęłam przyjmować sok z aloesu, niestety pojawiły się u mnie bóle głowy. Proszę o informację czy mam odstawić ten sok z aloesu? Pozdrawiam
- Witam! Od sierpnia 2014 roku biorę tabletki antykoncepcyjne. Zaczęło się od Yasminelli, którą miałam do lutego 2015 roku, następnie miałam Lesinelle. W lutym br zmieniłam ginekologa, gdyż nie było mnie stać na wizytę, a tabletki powodowały u mnie bóle głowy, zaparcia i afty. Nowa Pani ginekolog…
- Pani doktor czy z dzieckiem również można do Pani się zgłosić? Ja jestem juz do Pani zapisana na wizytę ale zastanawiam się czy z moim synkiem również mogłabym przyjść na diagnozę.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.