Czy można coś z tym zrobić , czy muszę nauczyć się z tym żyć ?

4 odpowiedzi
Mężczyzna 37 lat
Witam serdecznie . Od blisko 12 miesięcy mam problem z bólem prawego przedramienia , który zaczyna się w okolicy mięśnia odwracacza i promieniuje w stronę nadgarstka ( ostry , piekący ) .Dolegliwości występują kiedy ramię poddane jest obciążeniu . Moim zdaniem przyczyną tych dolegliwości była moja praca ( wkręcanie pod dużym oporem ok.4 miesięcy ) plus , trening siłowy ( początek dolegliwości podczas unoszenia hantli z dodatkową supinacją ) . Dodam jednak , że trening miał tylko charakter rekreacyjny . Teraz postaram się w skrócie opisać przebieg mojej " walki " z tymi dolegliwościami . A więc do rzeczy . Wizyty u lekarzy ( ortopeda - 5 , reumatolog - 2 , neurolog - 2 , neurochirurg - 1 , chirurg naczyń - 1 , a nawet kardiolog ) , ok. 30 zabiegów fizjoterapeutycznych ( było robione wszystko łącznie z falą uderzeniową ; fizjoterapeuci - 4 , osteopaci - 2 ) , różnego rodzaju badania ( rtg st. łokciowy - nic nie znaleziono , usg czynnościowe ramienia - nic nie znaleziono , EMG - n.promieniowy i n.pośrodkowy w normie , n.łokciowy - zwolnienie przewodzenia ruchowego na poziomie
rowków 25m/s , rezonans magnetyczny - do tego wrócę póżniej , badania krwi na choroby mięśni lub choroby reumatologiczne . W tym miejscu chciałbym dodać zapis badania przedmiotowego ( renomowana klinika w Żorach :)) dolegliwości zlokalizowane w przedziale mięśni prostowników przedramienia z bólem w okolicy rozgałęzienia nerwu promieniowego - unerwienie i unaczynienie kończyny prawidłowe - ruch w stawie łokciowym w pełnym zakresie - nadkłykieć boczny nie bolesny - nasilenie dolegliwości przy zginaniu z oporem oraz ruchach rotacyjnych przedramienia . Rozpoznanie : neuropatia gałązki głębokiej nerwu promieniowego , podano 1 ampułkę DIPROPHOSU z Lingnokainą . Od podania leku minęło 4 tygodnie i ból jakby trochę mniejszy (chciałby dodać że nie jestem zwolennikiem tzw. blokad , chyba że jest to jedyne wyjście ) . Teraz jeszcze chcę wrócić do rezonansu magnetycznego , a dokładniej do jego opisu . W stawie łokciowym fizjologiczna ilość płynu stawowego , wspólne ścięgno zginaczy o prawidłowym sygnale , niepogrubiałe . Wspólne ścięgno prostowników z niewielkim pasmem podwyższonego sygnału , co może odpowiadać zmianom przeciążeniowym . Uogólniony , umiarkowany obrzęk mięśnia odwracacza . Poszerzone obrysy z niejednorodną intensywnością sygnałów guzowatości kości promieniowej w miejscu przyczepu ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia , co może odpowiadać zmianom przeciążeniowym . Ciągłość ścięgna zachowana , w jego końcowym odcinku niewielki obszar podwyższonej intensywności sygnałów . Ślad wysięku w kaletce promieniowo-dwugłowej. Układ więzadłowy stawu łokciowego bez widocznych uszkodzeń . WNIOSKI : zmiany przeciążeniowe i degeneracyjne dystalnej części ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia i jego przyczepu . Według radiologa z wcześniej wspomnianej kliniki , nie są to zmiany , które miały by istotny wpływ na moje dolegliwości . W związku z tym , mam pytanie . Czy aby na pewno ? I czy właśnie w opisie rezonansu nie tkwi przyczyna moich dolegliwości ? Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedż . P.S. Do żadnego z lekarzy z którymi miałem kontakt nie mam jakichś większych zastrzeżeń .Na koniec jeszcze jedna rzecz o której nie chwaliłem się wcześniej , a mianowicie mam stwierdzony " zespół górnego otworu klatki piersiowej " po obydwu stronach . Jednak nie chciał bym żeby na siłę moje dolegliwości przypisywać tej przypadłości , chociaż zdaję sobie sprawę że możę mieć na mnie jakichś wpływ ( opis badania doppler ; przy uniesionych ramionach w górę poszerzenie spektrum i zatarcie okienka skurczowego t.podobojczykowej i pachowej prawej co sugeruje niekompletny ucisk tętnicy ) . Teraz już naprawdę koniec ;)
opis może sugerować zespół Kiloha-Levina, szczególnie, że obserwuje się ustąpienie objawów po iniekcji sterydowej. W razie nawrotu dolegliwości są inne możliwości terapeutyczne.

Wg mnie najpewniej ucisk gałęzi PIN przez m. odwracacz..
Proponuję w pierwszej kolejności powtórzyć badanie USG, ale nie w pierwszym lepszym miejscu. Zdecydowanie polecam pania dr Katarzynę Kapuscińską. Jesli potwierdzi się ucisk nalezy rozważyc leczenie operacyjne
A może...zwyczajnie - łokieć tenisisty ?
Przypadek trudny do oceny bez wnikliwego sprawdzenia badań obrazowych i badania fizykalnego.