Czy można być w związku z kimś, kto jest w trakcie terapii?

1 odpowiedzi
Mój partner od pół roku bierze udział w terapii z powodu zaburzeń emocjonalnych (problemy z okazywaniem emocji, zaburzenia koncentracji, zaburzenia pamięci). Rozpoczął wizyty o terapeuty mniej więcej wtedy, kiedy mnie poznał. Przez pierwsze miesiące związek rozwijał się bardzo dobrze, ale ostatnio partner przechodzi kryzys i zdecydował się ograniczyć kontakt, a przy szczerej rozmowie stwierdził, że uważa, że powinnam z nim zerwać, bo nie jest w stanie dać sobie aktualnie rady sam ze sobą, więc nie nadaje się do bycia w związku i uważa, że nie wytrzymam z nim do końca terapii. Odmówiłam, ale nie wiem czy zrobiłam dobrze. Czy faktycznie lepiej jest taką osobę zostawić "samą sobie"? Czy byłoby mu lepiej beze mnie?
Dzień dobry!
Wsparcie bliskich jest dla osób będących w procesie terapii bardzo istotne i pomocne. Zrozumienie, że bliska osoba przeżywa trudności, że podejmuje wysiłek "uleczenia" siebie, że mierzy się z traumami przeszłości, może pozytywnie wpływać na przebieg terapii. Zdarza się, że taka osoba przeżywa różne emocje i ma zmienne samopoczucie. Od przekonania "teraz już wszystko będzie dobrze" aż do: "do niczego się nie nadaję, nikt ze mną nie wytrzyma, nie mam prawa nikomu zatruwać życia". Związane jest to z przebiegiem sesji terapeutycznych i poruszanych na nich obszarów. Warto, aby o takich uczuciach Pani partner mógł porozmawiać z terapeutą (w podejściu Gestalt, które reprezentuję, jest to bardzo ważne).
Zaciekawiło mnie też podejście Pani partnera do zerwania, o którym Pani wspomniała. Komunikat "Powinnaś ze mną zerwać" jest bardziej wołaniem o wsparcie i pomoc. Prośbą o zaprzeczenie "nie jesteś zły, nie zachowujesz się w sposób straszny". Gdyby naprawdę chciał zerwać, nie nakazywałby, co ma Pani robić, tylko sam zakończył Waszą relację.
Towarzyszenie osobie bedącej w procesie terapii jest trudne, więc jesli chciałaby Pani poszukćc wsparcia dla siebie, zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.