Czy możliwe jest to że przez głodzenie się mój wzrost się zatrzymał i w wieku 13 lat przestałam rosn

2 odpowiedzi
Czy możliwe jest to że przez głodzenie się mój wzrost się zatrzymał i w wieku 13 lat przestałam rosnąć? Gdy miałam około 11 do 12 lat postanowiłam schudnąć na śniadanie jadłam mało płatków z mlekiem potem bardzo mały obiad potem jogurt i jabłko a na wieczór 1 kromkę z czymś nie byłam przy tym szczególnie szczupła w wieku 12 lat miałam 152 cm wzrostu i ważyłam 42 kg potem już nie jadłam prawie nic następnie gdy po 2 tygodniach schudłam 12 kg i zemdlałam trawiłam do szpitala lekarze stwierdzili że mam anoreksję. Po powrocie z szpitala rodzice mnie pilnowali a więc musiałam jeść normalnie. W wieku 13 lat urosłam i miałam 158 cm wzrostu i ważyłam 45 kg teraz mineło 3 lata a ja kompletnie nic nie urosłam w obecnej chwili mam 158 cm wzrostu i ważę 48 kg. Czy możliwe że to przez niewłaściwe odżywianie w wieku 13 lat skończyłam rosnąć. Moja mama ma 154 cm wzrostu a tata 182 cm wzrostu.
Witam, prawdą jest, że utrzymujące się przez długi okres czasu niedożywienie w młodym wieku może prowadzić do zahamowania wzrostu. Jest to proces przesunięty w czasie, więc to że nie urosłaś przez ostanie 3 lata faktycznie może być konsekwencją niewłaściwego odżywiania się we wcześniejszym wieku. Nie znaczy to jednak, że już nie urośniesz, ponieważ większość ze skutków anoreksji (w tym wzrastanie) jest odwracalna. Możesz uzyskać bądź nie swojego maxymalnego wzrostu predysponowanego genetycznie (wzrost mamy + wzrost taty -13 cm/2, czyli 154+182-13/2=161,5 w wieku 18 lat, z siatki centylowej wychodzi 164cm). Nie mniej jednak do 18 raku życia dbając o to by Twoja dieta była dobrze zbilansowana, zróżnicowana oraz bogata w wapń i witaminę D3 powinnaś jeszcze urosnąć. Pozdrawiam serdecznie.

Witam, tak jak najbardziej, organizm nie ma odpowiedniej ilości posiłków i nie ma budulca do wzrostu. Trzeba go odżywić w zdrowe posiłki oraz skomplementować odpowiednio. Zapraszam na konsultację