Czy mogę psychologowi i psychoterapeucie że nie ma we mnie za bardzo wiary w moje wyleczenie? Czy sp

3 odpowiedzi
Czy mogę psychologowi i psychoterapeucie że nie ma we mnie za bardzo wiary w moje wyleczenie? Czy specjalista nadal będzie chciał wtedy podjąć że mną współpracę? A nie wierzę w moje wyleczenie przez depresję, a konkretnie jej dwa objawy - pesymizm (czarnowidztwo przyszłości) i niskie poczucie własnej wartości (brak przekonania że ja dam radę nad sobą właściwie pracować)
Tego typu odczucia często towarzyszą pacjentom natomiast należy pamiętać, że szczerość w relacji terapeutycznej to podstawa. Kluczowe jest to aby mówić nie tylko o rzeczach prostych ale także o pojawiających się obawach związanych z prowadzoną terapią. Samo powiedzenie o swoich odczuciach może być postępem w terapii. Rolą terapeuty nie jest dokonać oceny i porzucić w takiej sytuacji pacjenta ale towarzyszyć mu i wspierać w owej pracy.

Dzień dobry,
Jak najbardziej może Pan/i powiedzieć o swoich obawach i zastrzeżeniach specjaliście, z ich ukrywania nic dobrego dla terapii nie wyniknie. Szczerość i wyjawianie swoich emocji są bardzo ważne dla procesu zdrowienia. Dobry terapeuta nie będzie ich oceniał!
Jak Pan/i słusznie zauważyła, wymienione objawy mogą być tłumaczone depresją, zwalczenie jej powinno umożliwić więc pozbycie się i tych objawów.
Pozdrawiam serdecznie,
Sandra Omyła
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Odczucia opisywane w tym pytaniu są jak najbardziej naturalne i wątpliwości, co do skuteczności terapii pojawiają się u pacjentów często. Rozmowa na ich temat podczas sesji terapeutycznej może być bardzo pomocna i na pewno będzie cenną wskazówką dla psychologa do planowania dalszej pracy. Szczera relacja terapeuta - pacjent również jest niezwykle istotna, więc zachęcam, aby wszystkie swoje tego typu wątpliwości sygnalizować i omawiać ze specjalistą. Pozdrawiam serdecznie