Czy mleko kozie jest lepsze dla diabetyków niż krowie? Jaki ma indeks glikemiczny?

4 odpowiedzi
Czy mleko kozie jest lepsze dla diabetyków niż krowie? Jaki ma indeks glikemiczny?
Mleko kozie tak jak krowie ma niski indeks glikemiczny. Z tym że dla diabetyków ważny jest wg mnie nawet bardziej indeks insulinowy. Jest to wskaźnik który ocenia jak daną porcja produktu pobudza wydzielanie insuliny
A jak wiadomo im więcej insuliny tym większa masa ciała i problemy zdrowotne. Oba mleka mają wysoki ten wskaźnik. Jeśli już chce się stosować nabiał w diecie to lepszym wyborem będzie jogurt aniżeli mleko. Warto też spróbowac zastosować mleko Kokosowe czy migdałowe :) o indeksie można poczytać na moim blogu e-joanna.pl/blog

Zarówno mleko jak i produkty mleczne (mleko, sery, maślanka, jogurty) z mleka krowiego, koziego czy sojowego należą do produktów o niskim indeksie glikemicznym IG < 50 .

Pozdrawiam serdecznie
Ewa Janowicz
dietetyk
Zarówno mleko krowie, jak i kozie, mają niski indeks glikemiczny około 30. Mleko kozie jest trochę bardziej kaloryczne, ponieważ zawiera więcej tłuszczu. Mleko i produkty mleczne są dobrym źródłem wapnia i pełnowartościowego białka, dlatego mają swoje miejsce w diecie diabetyka, ale należy pamiętać, że mleko pite rano może szybko podnosić poziom glukozy we krwi, dlatego lepiej wybierać produkty mleczne fermentowane (które zawierają mniej laktozy - cukru mlecznego) lub ewentualnie roślinne zamienniki.
Mleko kozie jest polecane dla diabetyków i nie tylko. Ma niski indeks glikemiczny - ok. 30 IG. Wielu diabetyków reaguje jednak wyższym stężeniem glukozy we krwi po posiłku, w skład którego wchodzi mleko. Warto w takim przypadku zastanowić się nad wprowadzeniem mleka roślinnego ( niesłodzonego oczywiście). Pozdrawiam. Anna Sochacka