Czy materiał kościotwórczy jest niezbędny

10 odpowiedzi
Witam ma pytanie, ponieważ dostałem kilka sprzecznych odpowiedzi. Miałem wyrwany ząb, nad którym był ziarniniak. Teraz myślę nad wstawieniem implantu, jeden impalntolog zamierza zacząć od wypełnienia zębodołu materiałem kościotwórczym. Czy to jest konieczne, ponieważ inny implantolog powiedział, że nie. Proszę o odpowiedź czy kość sama się odbuduje i do niej można wstawić implant czy też ten materiał kościotwórczy jest do tego niezbędny? Wydaje mi się, że jeden lekarz chce to zrobić bardzo szybko, zmusza mnie abym się zdecydował już, bo mówi, że w ciągu 4 tygodni musi być materiał zamieszczony, bo potem nie będzie możliwości wstawienia implantu. Myślę, że chce naciągnąć mnie na dodatkowe koszty. Czy to może być prawda?
Dzień dobry.
Zapraszam na wizytę konsultacyjną do dr Michała Rokosa, specjalizującego się w sterowanej regeneracji kości i implantologii. Na pewno otrzyma Pan rzetelną informację co do czasu zabiegu, jego rodzaju, warunków kostnych oraz możliwości wykonania bardzo dobrej korony protetycznej. Wątpliwym jednak wydaje się "wypełnianie zębodołu materiałem kościozastępczym" po tak długim okresie od usunięcia zęba..... techniki socket preservation ather tooth extraction (to o czym Pan napisał) nie są koniecznością a jeżeli już to stosuje się je od razu po usunięciu zęba.....
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witamy,niestety nie jesteśmy w stanie udzielić Panu odpowiedzi na to zapytanie gdyż nie zajmujemy się implantologia,lekarze chirurdzy pracuja na roznych systemach implantów wiec moze byc ze w jednym systemie kosci jest wystarczajaco a w innym nie ,jednakże dolozenie kosci po usunietym zębie ze zmianą w celu wstawienia implantu to dobre rozwiązanie,pozdrawiam.
najlepiej jest jeśli nic się nie wszczepia,żadnych biomateriałów.Ale żeby o konkretnym przypadku się wypowiedzieć trzeba widzieć zdjęcia RTG.
Witam. Odpowiem Panu tylko na konkretnie postawione pytanie - kość po usunięciu zęba sama się odbuduje. Trochę to trwa. Są też różne metody zakładania implantów i różne sytuacje miejscowe po usunięciu zęba. Pozdrawiam
Witam!
Bardzo mi przykro, lecz staram się nie wypowiadać w sprawach spornych, kiedy nie mam możliwości zbadania Pana ani podmiotowo, ani przedmiotowo.
Każda sytuacja jest inna i wymaga odrębnego planu leczenia.
Pozdrawiam
dr Joanna Ziółkowska
Dzien dobry, do odbudowy kości jest potrzebny czas- czyli nawet kilka miesięcy;
Dlatego myślę, że implant można wstawić gdy kośc się odbuduje po kilku miesiącach od usuniecia zęba, ale zawsze należy sprawdzić na rtg czy kość jest o właściwej strukturze. I dopiero gdy jest nie odtworzona prawidłowo albo gdy chce się przyspieszyć zabieg implantacji to można odbudować materiałem kościotwórczym. Zaznaczam jednak że nie jestem specjalistą chirurgii.
Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Katarzyna Jankowska
Dzień dobry

Są różne metody leczenia braków uzębienia. Również są różne systemy implantów dobierane pod wskazania kliniczne, operatora i zasobność pacjenta.
Klasyczna metoda to przygotowanie miejsca z wszczepieniem implantu. Po wgojeniu wszczepu - odsłonięcie i produkcja korony protetycznej. Braki kostne trzeba uzupełnić

Udanego leczenia
To pytanie należy skierować do stomatologów
To bardzo trudna sytuacja prosze spytać implantologa dlaczego chce użyć materiału kosciozastepczego ,my w rojekdental.pl unikamy używania tego typu materiału dążymy do wykorzystania własnej kości
Pozdrawiamy
Dzień dobry,
implantacja w miejscu po utraconym zębie uwarunkowana jest wieloma czynnikami, jak ilosć dostępnej kości, jej gęstość, obecność ewentualnych stanów zapalnych, jak dużo czasu upłynęło od ekstrakcji zęba i jaki był to ząb. Istotne jest również wzajemne położenie wrażliwych struktur (zatoki szczękowe, jama nosowa, nerwy),.
Reasumując, decyzja o uprzednim wykonaniu odbudowy kości należy do doświadczonego implantologa i podejmowana jest po wielokierunkowej diagnostyce.
Im więcej dobrej jakościowo kości, tym większa szansa na długofalowy efekt leczenia.
Pozdrawiam

Eksperci

Bogusława Czarnowska

Bogusława Czarnowska

Stomatolog, Chirurg szczękowo-twarzowy

Białystok

umów wizytę
Roman Borczyk

Roman Borczyk

Stomatolog

Katowice

umów wizytę
Hola Adi

Hola Adi

Stomatolog, Protetyk stomatologiczny

Warszawa

umów wizytę
Katarzyna Niezborała

Katarzyna Niezborała

Stomatolog, Stomatolog dziecięcy

Łódź

umów wizytę
Christoffer Ingves

Christoffer Ingves

Chirurg plastyczny, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Białystok

umów wizytę
Sławomir Letkiewicz

Sławomir Letkiewicz

Urolog, Chirurg, Androlog

Częstochowa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 17 pytań dotyczących: implanty
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.