Czy leczenie dysmofofobi powinno odbyc sie u psychoterapeuty specjalizujacego sie w leczeniu tego za

3 odpowiedzi
Czy leczenie dysmofofobi powinno odbyc sie u psychoterapeuty specjalizujacego sie w leczeniu tego zaburzenia czy skuteczne bedzie rowniez terapia u ''zwyklego'' psychotetapeuty?
Witam.
Nie wiem czy są terapeuci specjalizujący się w leczeniu dysmofofobii. Jestem przekonana, że podjęcie przez Panią psychoterapii może pomóc w leczeniu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę Pani nawiązania dobrego, leczącego kontaktu.
Agnieszka Jędruch

Dzień dobry!
Widząc zadane pytanie pomyślałam, że sprawą wymagającą doprecyzowania jest pojęcie „zwykłego” psychoterapeuty. Dla nas psychoterapeutów nie istnieje ktoś taki jak „zwykły terapeuta”, ponieważ każdy z nas identyfikuje się z jakąś szkołą prowadzenia psychoterapii. W tym znaczeniu nie jesteśmy „zwykli” tylko przypisani do określonego rodzaju prowadzonej psychoterapii. Jako osoba nie będąca związaną z psychoterapią ma Pan/Pani prawo tego nie wiedzieć. Myślę, że intencja pytania jest taka – do kogo zgłosić się z problemem dysmorsofobii – do jakiego psychoterapeuty? Pozwolę sobie odpowiedzieć w taki sposób. Większość z nas psychoterapeutów pracuje według bardzo konkretnych założeń teoretycznych. Najbardziej znanymi nurtami psychoterapeutycznymi są: psychoanaliza, terapia psychodynamiczna, behawioryzm, podejście integracyjne, terapia w nurcie humanistycznym i inne. Jaki rodzaj psychoterapii wybrać? Jest to zależne od tego w jakim obszarze chciałby Pan/Pani podjąć pracę. W czym dysmorsofobia najbardziej przeszkadza – jak utrudnia życie? Proszę napisać więcej na temat swoich trudności, wówczas można podać bardziej konkretną odpowiedź. Przy podejmowaniu decyzji odnośnie podjęcia terapii warto kierować się potwierdzeniem doświadczenia osoby która miała by psychoterapię prowadzić (posiadane dyplomy ukończenia szkoły psychoterapii, certyfikat psychoterapeuty, czy terapeuta superwizuje swoją pracę, czy jest związany z środowiskiem swojego nurtu terapeutycznego itp.) Jeśli osoba do której Pan/Pani trafi jest profesjonalna to powie wprost czy jest odpowiednią osobą do współpracy, czy potrafi pomóc w przedstawionym problemie – czy też nie –a jeśli nie , wówczas powinna określić do kogo powinien Pan/Pani trafić.
Ja osobiście jestem psychoterapeutą psychodynamicznym i z całą pewnością mogę polecić ten rodzaj psychoterapii do prowadzenia pracy z zaburzeniami związanymi z niewłaściwym obrazem swojego ciała – a na pewno mogę poleć konsultacje w tym nurcie jako dobry start do określenia charakteru dalszej pracy. Pozdrawiam A.Skaza
Bardzo zachęcam do podjęcia psychoterapii u "zwykłego" psychoterapeuty, po nawiązaniu dobrej, bezpiecznej więzi będzie Pan/i mógł/mogła zbadać przyczynę swoich problemów, i znaleźć w sobie nowe formy wyrażania uczuć. Pracuję online, zapraszam do mnie :)