Czy ktoś już rozpracował spowiedź pod względem psychologicznym? Tzn czy spowiedź podnosi jakość życi

2 odpowiedzi
Czy ktoś już rozpracował spowiedź pod względem psychologicznym? Tzn czy spowiedź podnosi jakość życia? Mi się wydaje że są zalety ale też wady spowiedzi. Zaleta że można zdobyć przewagę moralną nawet jak jest trudna sytuacja. Wada spowiedzi - obniża męskie Ego, a także może być stosowane do usprawiedliwiania się bez poprawy życia. Jaka jest alternatywa wobec spowiedzi? Wycofać się z tego co uważamy za złe, chyba że jest skutek, trwały, którego już zmienić nie można, ale to też można próbować zadośćuczynić. Proszę o komentarz psychologa - etyka.
Spowiedzi człowiek wierzący nie rozpatruje pod względem psychologicznym, tylko pod względem wiary. Bo tylko dla osoby wierzącej ma ona sens. W spowiedzi chodzi o pokorę miedzy innymi, a jej nie zrozumienie może prowadzić do urażenia męskiego ego. Osoba wierząca która ma jakiekolwiek wątpliwości powinna udać się do psychologa lub terapeuty chrześcijańskiego, ten niewierzący nigdy tego nie zrozumie. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Analizując akt spowiedzi od strony psychologicznej można dostrzec pewne analogie z rozmową z psychologiem. Człowiek opowiada o swoich trudnościach, porażkach. Po drugiej stronie jest spowiednik, który słucha bez oceniania i stara się zrozumieć. W takim kontekście spowiedź może przynieść ulgę i systematycznie praktykowana - podnieść jakość życia. To czy "wygadanie się" spowiednikowi ze swoich błędów obniża męskie ego zależy od wielu czynników. Na przykład od bazowego poczucia własnej wartości, którego jednym z filarów jest umiejętność przyznawania się do błędów i naprawiania ich w procesie pracy nad sobą.
Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.