Czy jeśli schudłam 5 kg to czy znowu powinnam zmniejszyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, czy może

2 odpowiedzi
Czy jeśli schudłam 5 kg to czy znowu powinnam zmniejszyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, czy może wraz z zrzucaniem wagi właśnie powinnam zwiększyć zapotrzebowanie? Co jeśli przytyłam 0,7 kg po tym jak przez 5 tygodni co tydzień chudłam 1kg?
Zależy jakie zapotrzebowanie kaloryczne realizowała Pani przez te 5 tygodni. Jeśli była to dieta bardzo niskoenergetyczna, to zastój wagi po pewnym czasie jest czymś normalnym - wiąże się to ze spowolnieniem metabolizmu (naturalna reakcja obronna organizmu). Ja jestem zwolenniczką wolniejszego odchudzania, tj. ok. 0,5 kg na tydzień. Zakładam, że przy chudnięciu 1kg na tydzień korzystała Pani z diety dostarczającej ok. 1500kcal, niestety może to być dieta niedoborowa, dlatego moim zdaniem lepiej nie schodzić już niżej z kalorycznością, a raczej zwiększyć ilość kalorii aby nieco "podkręcić" metabolizm. Po jakimś czasie można znowu spróbować redukcji, ale sugerowałabym wolniej i delikatniej. Proszę też pamiętać, że kalorie to nie wszystko, bardzo ważne jest aby dieta była zbilansowana i dostarczała produktów dobrej jakości. Polecam oczywiście konsultację ze specjalistą, pozdrawiam.

Dzień dobry,
Sugeruję wizytę u dietetyka w celu doboru indywidualnej dieteterapii.

Pozdrawiam
Dietetyk Katarzyna Boczar