Czy jeśli dziecko ma opinie z poradni o objęciu pomocą psychologiczno - pedagogiczną to jest to samo

6 odpowiedzi
Czy jeśli dziecko ma opinie z poradni o objęciu pomocą psychologiczno - pedagogiczną to jest to samo co dostosowanie wymagań czy czym się różni? A jeśli tak to czym? W opinii tam gdzie jest już jej całe podsumowanie pisze tylko objęcia pomocą psychologiczno - pedagogiczną w szkole ze względu na....... i tyle a zalecania dla nauczycieli są np. takie odpytywać na bieżąco z niewielkich partii materiału, posadzić w pierwszej ławce blisko tablicy i nauczyciela, włączyć do zajęć wyrównawczych z matematyki i języka polskiego, pozostawić więcej czasu na wykonanie zadania nagradzać wysiłek a nie tylko efekty itp. A dla rodziców takie np. pomóc w nadrobieniu braków z matematyki, mobyilizować do systematycznej nauki, zachęcać do czytelnictwa itp.
Dzień dobry. Moim zdaniem to dwie różne rzeczy. „Opinia” o objęciu pomocą psych-pedagogiczną oraz „Orzeczenie” o dostosowaniu wymagań. Sugestia objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną może być zawarta w orzeczeniu jako jego część składowa. Pozdrawiam, Bartosz Łapa
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Myślę, że jest różnica między dostosowaniem wymagań a samą opinią. Teoretycznie w szkołach obowiązuje indywidualizacja, co oznacza, że nauczyciel dostosowuje metody, formy do ucznia ale wiemy, że w praktyce często wymagane jest do tego otrzymanie tych wskazań z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Opinia poza wskazaniami dla szkoły i rodziców zawiera też często zapis o dodatkowych zajeciach dla dziecka. Mamy dwa główne rodzaje opinii, jedne dotyczą objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną dziecka w szkole, a drugie informują o specyficzych trudnosciach w uczeniu (dysortografia, dysgrafia, dysleksja...) i charakteryzują się szczególnymi dostosowaniami również w trakcie egzaminów.
Nauczyciele są zobowiązani wziąć pod uwagę zalecenia poradni, ale w praktyce bywa różnie. Orzeczenie ma zazwyczaj więcej mocy sprawczej niż opinia.
Dostosowanie wymagań otrzymują osoby, których rozwój intelektualny kształtuje się poniżej przeciętnej. Dostosowanie wymagań edukacyjnych powinno być ujęte w zaleceniach dla szkoły. W efekcie dziecko jest łagodniej oceniane.
Dostosowanie wymagań edukacyjnych jest jedną z form pomocy psychologiczno pedagogicznej. W cytowanej opinii takiej formy nie zastosowano. Zalecono natomiast inną formę pomocy tj. zajęcia dydaktyczno wyrównawcze.
Witam serdecznie, dostosowanie wymagań edukacyjnych będzie ujęte w zaleceniach szkolnych, więc Pani dziecko będzie łagodniej oceniane, co stanowi duże wsparcie dla dziecka, by mogło poradzić sobie z materiałem szkolnym. Serdecznie pozdrawiam