Czy jedzenie pomidorów na śniadanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie?

2 odpowiedzi
Czy jedzenie pomidorów na śniadanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie?
Dzień dobry,

nie ma powodu żeby wykluczać pomidory z jadłospisu, w tym także ze śniadań, chyba, że występują indywidualne uwarunkowania i reakcje organizmu akurat na ten produkt. Natomiast w takim przypadku nie miałoby to znaczenia czy pomidor pojawi się na śniadanie czy w innym posiłku.

Pozdrawiam
Veronika Ulanecka
Clinic Food

Dzień dobry,

Regularna konsumpcja pomidorów na śniadanie czy jakikolwiek inny posiłek w ciągu dnia na ogół nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji zdrowotnych, lecz wręcz odwrotnie, a więc wiele pozytywnych. Wiąże się to między innymi z faktem, iż pomidory są bogatym źródłem likopenu, który należy do karotenoidów, a zatem charakteryzuje się silnym działaniem antyoksydacyjnym. Co więcej, pomidory są cennym źródłem potasu, manganu, witaminy C, K oraz błonnika pokarmowego. Niemniej jednak warto podkreślić, że tolerancja składników pokarmowych jest mocno zindywidualizowana, dlatego u nieznacznej części populacji spożycie pomidorów może prowadzić do pojawienia się charakterystycznych objawów alergii. Pomidor reaguje krzyżowo z następującymi alergenami wziewnymi: lateks oraz trawy i zboża. Pomidor należy również do warzyw, które wywołują tzw. białkowe zapalenie skóry u osób stale zawodowo przygotowujących kanapki. Alergia na pomidory najczęściej manifestuje się zmianami skórnymi o charakterze rumienia, pokrzywki, wyprysku, objawami ze strony jamy ustnej (świąd i obrzęk warg, języka, podniebienia, gardła), dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi (nudności wymioty, bóle brzucha, biegunki), a także symptomami ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych (np. wyciek z nosa, świąd, kichanie, obrzęk krtani, skurcz oskrzeli).

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk kliniczny i sportowy
mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.