Czy jedzenie ciepłego ciasta jest niezdrowe?

6 odpowiedzi
Z dzieciństwa pamiętam, że rodzice nie pozwalali mi jeść ciepłego ciasta - dopiero co wyjętego z pieca. Teraz wspólnie się nad ty zastanawiamy - przesąd czy ma jakieś racjonalne podstawy? Czy chodzi o wszystkie wypieki czy tylko o jakiś ich rodzaj?
Witam. Nie istnieją naukowe publikacje, które opisywałyby spożywanie ciepłego ciasta lub innych ciepłych pokarmów stałych ani płynnych,by mogły powodować np. niedrożność jelit. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry, zalecenie na pewno dotyczy osób które mają schorzenia układu pokarmowego. Osoby z kandydozą czyli grzybicą definitywnie z ciepłego ciasta też muszą zrezygnować. Niejedzenie ciepłego/gorącego ciasta raczej dotyczy ciast drożdżowych, bo w podwyższonej temperaturze zwiększa się aktywność enzymatyczna drożdży a to może niekorzystnie wpływać na błonę śluzową żołądka. Jest to sprawa osobnicza i nie u każda osoba będzie się po zjedzeniu ciepłego ciasta czuła źle.
Witam serdecznie,

jedzenie gorących, ciepłych wypieków nie zawsze może pozytywnie oddziaływać na organizm. Jednak należy wspomnieć, że nie u każdej osoby, która spożyła tego typu produkty wystąpią niekorzystne objawy.
W przypadku gdy się pojawią mogą to być najczęściej wzdęcia oraz dyskomfort w jamie brzusznej, głównie spowodowane zaburzeniami perystaltyki czy podrażnieniem śluzówki żołądka.
Zaburzenia te występują gdy do procesu technologicznego zostały użyte drożdże, które w podwyższonej temperaturze wykazują wzmożoną aktywność enzymatyczną.
Świeże pieczywo jak i ciasto np. drożdżowe odradza się osobom chorym na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz osobom z dyspepsją (niestrawnością) czynnościową.
Ostatecznie zalecałabym niespożywanie bądź ograniczenie spożycia ciepłych wypieków.

Pozdrawiam
Milena Olaszewska
Jedzenie ciepłego może podrażnić żołądek i spowodować uczucie dyskomfortu dlatego lepiej odczekać aż ciasto ostygnie. Powinny uważać na to przede wszystkim osoby o wrażliwym żołądku.
Witam.
Nie ma doniesień naukowych, aby nie spożywać ciepłego ciasta ze względu na ból brzucha. Jedynie drożdże (u niektórych osób) mogą powodować dyskomfort.
Pozdrawiam
Jedzenie ciasta samo z siebie nie jest zbyt zdrowe ;-)))
Chodzi o standardowe, polskie - pszenno - maślane ciasto, drożdżowe.
Polecam alternatywne ciasta - z mąki gryczanej, kokosowej, kasztanowej. Bez piekarskich dodatków, a jedzenie ich nawet ciepłych nie zaszkodzi!