Czy istnieje sposób na "zahamowanie" rozwoju próchnicy w zębie aby "zahibernować" go w takim stanie

6 odpowiedzi
Czy istnieje sposób na "zahamowanie" rozwoju próchnicy w zębie aby "zahibernować" go w takim stanie w jakim jest aktualnie? Niestety dopiero za 2 miesiące wracam z dalekiej podróży a widzę, że na zębie jest szara linia miejscami z czarnymi kropeczkami. Z pewnością jest do leczenia. Dam, myję, płuczę - czy mogę jakoś go powstrzymać przed dalszym "rozpadem"?
Witam. Ciężko postawić diagnozę i poradzić Panu(i) bez możliwości badania czy analizy rtg zęba. Jeżeli ząb nie boli i nie daje niepokojących objawów poza w/w opisem to powinny wystarczyć zabiegi higieniczne. Aczkolwiek zalecałabym jak najszybszą wizytę kontrolną u stomatologa na tyle ile to możliwe, gdyż nieleczona próchnica postępuje i często nie da się jej zatrzymać bez interwencji lekarza. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Czarny kolor może sugerować próchnicę zatrzymaną. Higiena i dieta niskocukrowa pomogą.
Porządnie myć zamiast cukru ksylitol
Jeśli ząb nie daje objawów bólowych, nie ma reakcji na zimno , ciepło czy słodki smak, częste i prawidłowe szczotkowanie (szczególnie po posiłkach) z użyciem dobrej pasty z fluorem może zmniejszyć szybki postęp próchnicy.
Konieczna higiena jamy ustnej po użyciu słodkich płynów ( cola, soki , napoje energetyczne ).
Witam ciężko jest ocenić stan rozwoju procesu próchnicowego bez diagnostyki rtg oraz bez badania stomatologicznego. Sugerowałabym jednak wizytę w gabinecie stomatologicznym w miejscu gdzie pan przebywa aby przekonać się jak wygląda sytuacja zęba
Witam. Najskutecznej wyjąć ząb i przechować go w roztworze formaliny. Zostanie zahamowany proces prochnicowy. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.