Czy istnieje coś takiego jak osobowość lękliwa (wycofana). Jeśli istnieje to do kogo się z tym udać.

3 odpowiedzi
Czy istnieje coś takiego jak osobowość lękliwa (wycofana). Jeśli istnieje to do kogo się z tym udać. Czy do psychologa czy do psychiatry? Czy to się leczy lekami, czy trzeba się nauczyć z tym żyć. Proszę o informacje.
Rozumiem to tak, że może chodzić o taki udział lęku w życiu wewnętrznym, który objawia się wycofaniem. Można zająć się tym w procesie psychoterapii u psychoterapeuty, można wziąć tabletki zmniejszające intensywność lęku, które przepisuje lekarz psychiatra. Wszystko zależy od tego co chce się osiągnąć, od motywacji: czy to powoduje pogorszenie jakości życia, niezadowolenie, tęsknotę za czymś innym ? czy coś zmienić, czy nauczyć się z tym żyć, a może jedno i drugie ?
Często jest tak, że farmakoterapia wspierana jest przez psychoterapię.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam
Trudności z lękiem są bardzo częstymi dolegliwościami, które zgłaszają osoby przychodzące na terapię. Aby udzielić pełnej odpowiedzi na Pani pytania należy przeprowadzić wywiad u psychologa lub psychoterapeuty, który prowadząc odpowiedni rozmowę będzie mógł zdiagnozować trudność. Najskuteczniejszym podejściem w pracy z lękiem jest nurt poznawczo-behawioralny. Lęk jest emocją, którą potrzebujemy w życiu. Informuje nas o zagrożeniu i pozwala na szybką reakcję ale kiedy utrudnia nam funkcjonowanie należy skonsultować się ze specjalistą. Prace z lękiem u psychoterapeuty pozwoli skutecznie poradzić sobie z dolegliwościami.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
tak, wśród zaburzeń osobowości występuje osobowość unikająca, zwana także osobowością lękliwą. Jest to zaburzenie charakteryzujące dużym samokrytycyzmem, perfekcjonizmem oraz nadmiernymi skłonnościami do planowania i organizacji. Dodatkowo osoba z tym zaburzeniem ma trudności w radzeniu sobie ze stresem, zaufaniem do innych ludzi, niskim poczuciem własnej wartości. Jednocześnie chory może mieć objawy zaburzeń lękowych np. napady paniki, lęk społeczny oraz objawy depresji. W celu dokonania diagnozy należy udać się na konsultację psychiatryczną. W procesie leczenia stosowane są leki np. antydepresyjne i przeciw lękowe oraz psychoterapia.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.