Czy istnieje coś takiego jak osobowość lękliwa (wycofana). Jeśli istnieje to do kogo się z tym udać.

3 odpowiedzi
Czy istnieje coś takiego jak osobowość lękliwa (wycofana). Jeśli istnieje to do kogo się z tym udać. Czy do psychologa czy do psychiatry? Czy to się leczy lekami, czy trzeba się nauczyć z tym żyć. Proszę o informacje.
Rozumiem to tak, że może chodzić o taki udział lęku w życiu wewnętrznym, który objawia się wycofaniem. Można zająć się tym w procesie psychoterapii u psychoterapeuty, można wziąć tabletki zmniejszające intensywność lęku, które przepisuje lekarz psychiatra. Wszystko zależy od tego co chce się osiągnąć, od motywacji: czy to powoduje pogorszenie jakości życia, niezadowolenie, tęsknotę za czymś innym ? czy coś zmienić, czy nauczyć się z tym żyć, a może jedno i drugie ?
Często jest tak, że farmakoterapia wspierana jest przez psychoterapię.

Witam
Trudności z lękiem są bardzo częstymi dolegliwościami, które zgłaszają osoby przychodzące na terapię. Aby udzielić pełnej odpowiedzi na Pani pytania należy przeprowadzić wywiad u psychologa lub psychoterapeuty, który prowadząc odpowiedni rozmowę będzie mógł zdiagnozować trudność. Najskuteczniejszym podejściem w pracy z lękiem jest nurt poznawczo-behawioralny. Lęk jest emocją, którą potrzebujemy w życiu. Informuje nas o zagrożeniu i pozwala na szybką reakcję ale kiedy utrudnia nam funkcjonowanie należy skonsultować się ze specjalistą. Prace z lękiem u psychoterapeuty pozwoli skutecznie poradzić sobie z dolegliwościami.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
tak, wśród zaburzeń osobowości występuje osobowość unikająca, zwana także osobowością lękliwą. Jest to zaburzenie charakteryzujące dużym samokrytycyzmem, perfekcjonizmem oraz nadmiernymi skłonnościami do planowania i organizacji. Dodatkowo osoba z tym zaburzeniem ma trudności w radzeniu sobie ze stresem, zaufaniem do innych ludzi, niskim poczuciem własnej wartości. Jednocześnie chory może mieć objawy zaburzeń lękowych np. napady paniki, lęk społeczny oraz objawy depresji. W celu dokonania diagnozy należy udać się na konsultację psychiatryczną. W procesie leczenia stosowane są leki np. antydepresyjne i przeciw lękowe oraz psychoterapia.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek