Czy istnieje coś takiego ja nastawianie kości stępu? To znaczy taka manipulacja kośćmi stępu (np. ko

12 odpowiedzi
Czy istnieje coś takiego ja nastawianie kości stępu? To znaczy taka manipulacja kośćmi stępu (np. kością łódkowatą), żeby znalazły się w odpowiedniej pozycji? Jeśli tak, to kto się tym zajmuje? Fizjoterapeuci? Osteopaci? Czy każdy osteopata jest w stanie coś takiego wykonać?
Każdy osteopata był szkolny a czy potrafi to inna sprawa

Nie trzeba byc osteopata. Wystarczy byc fizjoterapeuta po odpowiednich szkoleniach z zakresu terapii manualnej.
Tak, wykonuje się manipulację stawów stopy. Zabieg zrobi fizjoterapeuta lub osteopata, który posiadł takie umiejętności.
Witam,
terapeuta zajmujacy sie terapia manualna jest w stanie wykonac tego typu manipulacje.
Pozdrawiam
Tak. Potrafią i fizjoterapeuci i osteopaci - generalnie Ci którzy odbyli szkolenie z terapii manualnej i było to w programie szkolenia. Jest to szybki i prosty zabieg.
Witam, takimi zagadnieniami zajmuje się terapia manualna, która jest dziedziną fizjoterapii. Nie każdy fizjoterapeuta i nie każdy osteopata potrafi to zrobić właściwie. Co ważniejsze, technicznie jest to możliwe do wykonania u większości osób (zdrowych i chorych), ale muszą być ku temu wskazania i nie może być przeciwwskazań. Aby to ocenić należy dobrze zbadać pacjenta, a to jest często bardziej istotne od samej techniki manipulacji czy mobilizacji.
Pozdrowienia
Jakub Głąb
Najpierw jasna diagnoza z jakiego powodu miałoby nastąpić to nastawianie ? Czy był nagły uraz ?, jeśli był to jaki ?, a może koślawość, płaskostopie, stopa ekstremalnie wydrążona ?, czy kończyny były latami różnie obciążone z powodu ich faktycznej lub pozornej różnicy długości ? Czy były jakieś wady około porodowe lub wieku niemowlęcego mające wpływ na anatomię stopy ?
Czy przemieszczenie jest wynikiem wieloletniej wady postawy ? Aby dać właściwą odpowiedź należałoby odpowiedzieć sobie na niektóre z tych pytań. Nastawienie kości stępu i nie tylko jest zabiegiem koniecznym i wskazanym po silnym urazie zwichnięcia i skręcenia, gdzie mamy do czynienia z pourazowym przemieszczeniem kości względem siebie w obrębie stawów. Wiąże się to zawsze z uszkodzeniem elementów stabilizujących kostne elementy stawu takich jak torebki stawowe, więzadła, ścięgna mięśni i często same mięśnie. Jeśli nastawienie jest bezskuteczne i dochodzi do ponownych zwichnięć /pomimo rehabilitacji mającej ustabilizować okolicę stawu gdzie dochodzi do ponownych /nawykowych/ przemieszczeń/ to trzeba sprawę skonsultować z dobrym ortopedą- traumatologiem i być może ingerować chirurgicznie w celu rekonstrukcji uszkodzeń w/w elementów. Po tym oczywiście zawsze jest wskazana dedykowana rehabilitacja. Manipulacje lub mobilizacje stawowe w tym obrębie to jeszcze inna kwestia wynikająca z innych wskazań i celów. Natomiast jakieś tam regularne "nastawianie wybranej kości lub nawet dwóch" w celu osiągnięcia innego, wzajemnego i trwałego ustawienia kości /które przed i po zabiegu nie chcą trwać w modelowej pozycji względem siebie jest być może kolejną brednią fizjoterapeutyczną, nastawioną na robienie kasy.
Jeśli jest taki kozak, który ustawi te kość łódkowatą w jego mniemaniu we właściwej pozycji manipulacją, to proszę tego Pana lub Panią poprosić o pisemną gwarancję, że po zabiegu lub nawet wielu zabiegach tak już zostanie. A teraz już bez uszczypliwości. Może warto zbadać stopy w obrazie RTG, ocenić pozycje kości śródstopia względem siebie, ocenić szpary stawowe ? Następnie wykonać badanie podo-barometryczne statyczne i dynamiczne pod kątem oceny płaskostopia, biomechaniki chodu i ……… na podstawie wyników takiego badania komputerowego ustawić pięknie kości stępu względem siebie za pomocą indywidualnie zaprojektowanych wkładek ortopedycznych. Wkładka jest wyjątkowo skuteczną, natychmiastową metodą korekcji, jednakże pasywną. Aby wzmocnić i utrzymać jej efekty zalecany jest zawsze odpowiedni zestaw specjalnych ćwiczeń utrwalających efekt korekcyjny jaki daje wkładka. Mam nadzieję, że nie znając przyczyny problemu podsunąłem nieco inną optykę podejścia do
diagnozy i wyboru właściwej terapii.

Serdecznie pozdrawiam
Nie ma znaczenia doświadczony fizjoterapeuta po odpowiednich szkoleniach czy osteopata, poradzi sobie w tym zagadnieniu :) Pozdrawiam :)
Jeśli są wskazania do tego zabiegu ,każdy terapeuta wykonujący tego typu techniki ,wykona go.
Pod rozwagę:
1. Kto stwierdził (osteopata? fizjoterapeuta?)w jaki sposób (co i w jaki sposób oceniając?) i jak uzasadnił potrzebę (dlaczego te kości są w niewłaściwej pozycji i co nie działa, że one nie są?) / konieczność korekty stawu. Innymi słowy dany specjalista powinien podać CI przyczynę sprawczą problemu z którym się u niego/ niej pojawiłaś/pojawiłeś, wykonać odpowiednią (a przede wszystkim właściwie uzasadnioną) terapię i dać takie zalecenia by ten problem nie wracał. Bardzo często problem w obszarze stopy jeśli nie ma wyraźnego czynnika sprawczego (uraz) jest zaburzeniem regulacji całych ciągów/łańcuchów mięśniowych (obszar sródstopia to pole przyczepu m in. mięśnia piszczelowego przedniego, tylnego i mm. strzałkowych które razem tworzą coś na wzór strzemienia przy siodle u jeźdźca; wyżej wspomniane mięśnie z kolei reagują/przenoszą napięcia z innych obszarów ciała. Przyczyną zatem przemieszczenia kości w stopie mogą ( i często są) przyczyny leżące poza danym obszarem zainteresowania (stopy).
Dzień dobry,
Tak istnieje zabieg manipulacji. Może go wykonać fizjoterapeuta po odpowiednich kursach terapii manualnej jak i osteopata.
Pozdrawiam,
Patryk Wróblewski
Dzień Dobry. Tak istnieje zabieg manipulacji stawów stopy. Wykona go zarówno fizjoterapeuta jak i osteopata.