Czy eeg biofeedback pomaga na niepełnosprawność intelektualna?

4 odpowiedzi
Czy eeg biofeedback pomaga na niepełnosprawność intelektualna?
Dzień Dobry :)
Sesje EEG Biofeedback są przede wszystkim nieinwazyjne, bezpieczne, bez skutków ubocznych.
Taka metoda terapeutyczna, pozwala zwiększyć szybkość myślenia/pamięć oraz poprawia nastrój, poprzez wyciszenie nadpobudliwości psychoruchowej.
Zmniejsza niepokoje/lęki, relaksuje, znosi agresję.
Odnośnie skuteczności, zalecana konsultacja oraz rozmowa z Lekarzem prowadzącym, który zna Pacjenta oraz Jego historię.

Serdeczności oraz pomyślności życzę,

Powiem krótko: nie należy się spodziewać, że po biofeedbacku ktoś się stanie bardziej inteligentny. Nie temu służy ta metoda.
To zależy czy metodę stosować u dziecka czy osoby dorosłej . Dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim mają zróżnicowany potencjał rozwojowy. Jest to zaburzenie o charakterze globalnym, wszystkie funkcje i procesy psychiczne odbiegają od normy, a ich trudności w uczeniu się wynikają z zaburzeń spostrzegania, uwagi, pamięci, mowy, a również procesów emocjonalnych i adaptacji społecznej. Jak zauważa prof. dr. hab. H. Boryszkowska w swojej książce "Izolacja społeczna rodzin mających dzieci upośledzone umysłowo w stopniu lekkim", dziecko upośledzone umysłowo mało widzi - kiedy patrzy i mało słyszy - kiedy słucha. Dzieci z upośledzeniem umysłowym mają zaburzone myślenie abstrakcyjne i słowno-pojęciowe, ich myślenie rozwojowe często zatrzymuje się na poziomie konkretno-obrazowym. Warto zauważyć, że z uwagi na stosunkowo dobrą pamięć mechaniczną oraz możliwość przyswajania materiału konkretno-obrazowego w warunkach dobrej stymulacji środowiskowej, dzieci upośledzone umysłowo mają szansę w czasie treningów EEG Biofeedback wycwiczyć samodzielność w wykonywaniu zadań, poprawić analizę wzrokowo-słuchową, polepszyć koncentrację uwagi, rozwijać sprawność intelektualną. Znaczącym atutem treningów Biofeedback jest możliwość dostosowania tempa pracy i wymagań gry do indywidualnych możliwości ucznia.
Niepełnosprawność intelektualna jest jednym z całościowych zaburzeń rozwoju. Natomiast terapia Biofeedback rozwija poszczególne funkcje poznawcze, owszem podnosi sprawność intelektualną, ale przede wszystkim poprawia pamięć i koncentrację uwagi. Na niepełnosprawność intelektualną nie ma lekarstwa, ale można (i trzeba!) pracować nad rozwijaniem najważniejszych umiejętności i kompetencji.
Z mojego doświadczenia terapeutycznego mogę stwierdzić że że dzieci które uczestniczą w treningach Biofeedback rzeczywiście lepiej sobie radzą w szkole - szybciej się uczą, lepiej zapamiętują i łatwiej się koncentrują. Ponadto lepiej sobie radzą ze stresem na sprawdzianach.