Czy depresje można wyleczyć.

2 odpowiedzi
Nastąpiło to u mnie dziewięć miesięcy po stracie dziecka (ciąża obumarła ósmy miesiąc)trwało to piętnaście lat leczyłam się niesystematycznie bo leki nie dawały poprawy.Przez sześć lat był w miarę spokój. W 2014r wróciła depresja leczyłam ją była poprawa i znów teraz to wróciło,nie wiem co robić.Czy ja z tego wyjdę tak bardzo che być normalnym człowiekiem bardzo się boję.Pozdrawiam.
Witam serdecznie,

Depresja jest zaburzeniem nastroju, które ma tendencje do nawracania. Nawroty depresji występują u ponad połowy osób zmagających się z tą chorobą. Z każdym kolejnym epizodem depresji prawdopodobieństwo nawrotu wzrasta. Współczesna medycyna i psychologia nie dysponują metodami, które byłyby w stanie zupełnie wyeliminować to ryzyko Jednak można próbować je znacząco zmniejszyć. Np. z doświadczanych objawów zaburzeń depresyjnych w skali 90% zmniejszyć do 40% i to już znacznie poprawi jakość życia.
Epizod depresji może ustąpić samoistnie po kilku miesiącach. Jednak brak wsparcia medycznego i psychoterapeutycznego może być przyczyną nawrotów zaburzenia i pogłębiania się objawów. Czas epizodów depresyjnych mieści się w przedziale 3-12 miesięcy (średnio około 6 miesięcy). Przyczyny depresji upatrywane są w zmianach biochemicznych w mózgu chorego, ale także w jego negatywnym, katastroficznym, rezygnacyjnym postrzeganiu świata i samego siebie. Zaburzone poznawcze schematy myślenia i negatywny obraz siebie mogą być konsekwencją kolejnych stanów depresyjnych. Dlatego w przypadku depresji tak istotna jest odpowiednia opieka specjalistów. Zachęcam do podjęcia terapii długoterminowej, która w swoich celach będzie miała profilaktykę nawrotów a także pracę poznawczą na zaburzonych schematach i przekonaniach. Wierzę , że pracą osobistą i dobrze dobranymi lekami antydepresyjnymi jest Pani znacznie zwiększyć jakość swojego życia i zmniejszyć nieprzyjemne objawy depresji

Witam serdecznie,
Depresja to choroba, która ma wiele postaci. Dokładne przyczyny depresji nadal nie zostały dobrze poznane. Wiadomo jedynie, że depresja jest efektem wzajemnego oddziaływania czynników wewnętrznych - biologicznych, genetycznych, emocjonalnych oraz środowiskowych, jak stresujące wydarzenia życiowe. Leczenie depresji więc jest różnorodne. Środki farmakologiczne to nie jedyna opcja w leczeniu depresji. Leczenie depresji trzeba zacząć od prawidłowej diagnozy. Osoba pomocna w określeniu z jaką postacią depresji mamy do czynienia może być doświadczony psycholog, który w razie potrzeby skieruje pacjenta do lekarza psychiatry lub endokrynologa.
O ciężkich zaburzeniach depresyjnych możemy mówić wtedy, gdy objawy występują dłużej niż dwa tygodnie, a jednym z nich jest przygnębienie lub utrata zainteresowania i radości z codziennych czynności. Owszem depresja to choroba, która lubi powracać, ale nie oznacza to że nie można się jej pozbyć. Bardzo duże znaczenie ma przyczyna , rodzaj depresji. Np. jeśli przyczyną jest niedoczynność tarczycy i niski poziom hormonu TSH. Uregulowanie gospodarki hormonalnej przez Endokrynologa pozwala pacjentowi wrócić do doskonałej formy psychicznej.
Ważne jest, aby otoczyć chorą osobę opieką, troską i zrozumieniem, a przede wszystkim odpowiednią opieką lekarską. Czasami sama obecność kogoś bliskiego i świadomość, że można na niego liczyć przyspiesza rezultaty terapii, a pacjent szybciej odzyskuje zdrowie. Z depresją należy walczyć i naprawdę można wygrać. Mam nadzieję, że jest Pani pod opieką dobrego specjalisty.
Pozdrawiam.