Czy cystoskopia boli

6 odpowiedzi
Mam mieć cystoskopie pęcherza moczowego czy to boli
Jest to wykonywane w znieczuleniu.

Dzień dobry, u mężczyzn jest to trochę bolesne, pozdrawiam
Ja wykonuję cystoskopię u mężczyzn i w wybranych przypadkach kobiet w znieczuleniu - krótkim dożylnym, natomiast cystoskopia endoskopem giętkim możliwa jest w znieczuleniu miejscowym. W ten sposób badania wykonywane są komfortowe dla pacjenta.
cystoskopię można wykonać zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i z udziałem anestezjologa (wtedy pacjent nic nie czuje). W znieczuleniu miejscowym jeśli jest wykonywana delikatnie przez lekarza z dużą wprawą jest badaniem nieprzyjemnym ale zwykle niebolesnym.
Jeżeli badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym to pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Natomiast wykonywane w znieczuleniu miejscowym (żel znieczulający podawany bezpośrednio do cewki moczowej) może powodować u niektórych osób (zwłaszcza mężczyzn) dyskomfort, a czasami ból. Dość często odczuwanie dolegliwości bólowych jest sprawą indywidualną.
Jeśli chory obawia się bólu proponuję wykonanie badania w znieczuleniu ogólnym.
Cystoskopia nie powinna boleć. Robi się ją w znieczuleniu (nawet w narkozie) jeśli mamy do czynienia z cystoskopem "twardym" (metalowa rurka) lub tylko w znieczuleniu miejscowym jeśli robimy cystoskopię tzw. cystoskopem giętkim. Ta druga wersja ma dodatkowy plus, że Pacjent ogląda na żywo wynik razem z lekarzem i zaraz po zabiegu idzie do domu.