Czy choroby takie jak depresja, anoreksja itp. są możliwe do całkowitego wyleczenia? Jak radzić sobi

3 odpowiedzi
Czy choroby takie jak depresja, anoreksja itp. są możliwe do całkowitego wyleczenia? Jak radzić sobie gdy nastąpi nawrót?
Dzień Dobry Pani/Panu,

Dziękuję za kontakt :)

Wyleczenie, jest możliwe.
Leczenie jest procesem terapeutycznym, wymagającym czasu, cierpliwości, zaangażowania, otwartości na terapię, oraz aktywnej współpracy z Terapeutą.
W przypadku ew. nawrotu jednostki chorobowej, wskazane jest ponowne podjęcie psychoterapii.

Dobra wiadomość jest taka, że warto podjąć takie wyzwanie, "efektem ubocznym" jest sprawczy wpływ na znaczną poprawę jakości Swojej codzienności.

Serdeczności oraz tylko pomyślności Pani/Panu życzę!

Jeśli dobrze rozumiem, pytasz czy możliwe jest całkowite wyleczenie zaburzeń psychicznych - gdyż te które podałeś należą do zupełnie innych kategorii, (chociaż zaburzenia depresyjne bardzo często towarzyszą anoreksji).Otóż zdaniem większości specjalistów tak - przy odpowiednim łączeniu leków i terapii. Nie można jednak zagwarantować że nigdy nie dojdzie do kolejnego epizodu choroby, co jednak przy odpowiednim leczeniu i dbaniu o siebie nie musi być regułą. W wypadku pojawienia się niepokojących objawów zalecam szybki kontakt z lekarzem psychiatrą a w dalszej kolejności z psychoterapeutą.
Dzień dobry
Generalnie jest możliwość całkowitego uzdrowienia przy odpowiednio dobranej farmakoterapia i terapii psychologicznej, do tego należy dodać motywację pacjenta do zmiany i poprawy swojego funkcjonowania. Do wszystko wplywa na efektywność terapii. W przypadku nawrotu należy jak najszybciej wrócić do farmakoterapii i terapii psychologicznej aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Nie mozna jednak dać 100% zapewnienia ze terapia się powiedzie, zbyt wiele czynnikow ma na to wpływ. Pozdrawiam Magdalena Kaczmarczyk psycholog w Łodzi