Czy ból zatok i uszu może mieć przyczyny psychogenne?

4 odpowiedzi
Czy ból zatok i uszu może mieć przyczyny psychogenne?
Każdy ból fizyczny może mieć przyczyny o podłożu psychicznym. Jednak jednocześnie warto zauważyć, że ból zatok i uszu jako psychosomatyczny nie zdarza się zbyt często.

Ból zatok i uszu, najczęściej jest oznaka zakłóconego procesu oddychania przez nos, lub nieprawidłowego ciśnienia krwi - warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub laryngologiem. Psychosomatyczne objawy w tej postaci raczej nie występują.
Dzień dobry, przed postawieniem diagnozy o psychogennym źródle bólu należy wykluczyć wszelki fizyczne dolegliwości. Proszę skonsultować się z laryngologiem, ewentualnie innymi specjalistami i po wykluczeniu choroby somatycznej (fizycznej) zgłosić się do psychoterapeuty. Pozdrawiam Agnieszka Gałańczuk
Dzień dobry, podane objawy w pierwszej kolejności należy skonsultować z lekarzem laryngologiem, aby wykluczyć objawy fizyczne. W następnej kolejności jeśli dolegliwości nie ustąpią, należałoby poszukać pomocy np.: u psychologa w celu wykluczenia objawów psychogennych. Pozdrawiam, Piotr Grzelak.