Czy ból mięśni kręgosłupa promieniujacy do rąk i osłabione czucie w palcach u dłoni to objaw tarczyc

1 odpowiedzi
Czy ból mięśni kręgosłupa promieniujacy do rąk i osłabione czucie w palcach u dłoni to objaw tarczycy? Mam też inne objawy, zmęczenie, rozdrażnienie, senność, osłabione libido, nerwy na wszystko, brak chęci do. Życia ? Kobieta 25 lat
Dobry wieczór,

Podawane przez Panią dolegliwości mogą, aczkolwiek nie muszą, wskazywać na:
1) zmiany zwyrodnieniowe/przeciążeniowe kręgosłupa szyjnego - stąd bóle we wspomnianej lokalizacji oraz parestezje (zaburzenia czucia) kończyn górnych;
2) niedoczynność tarczycy - zmęczenie, senność, obniżony napęd, ale również parestezje;
3) zaburzenia psychosomatyczne - to sytuacja, gdy napięcie emocjonalne zmienia odczuwanie bodźców wewnętrznych i daje szereg różnych dolegliwości.
Oczywiście są to TYLKO WSTĘPNE diagnozy, a nie ostateczne rozpoznania.

W każdym przypadku ustalenie pochodzenia dolegliwości wymaga przeprowadzenia wywiadu oraz badania fizykalnego, a następnie zaplanowania diagnostyki różnicowej z uwzględnieniem najczęstszych przyczyn ww. stanów.

W celu wykluczenia dysfunkcji tarczycy proponuję wykonać przesiewowe badanie TSH oznaczone w godzinach porannych - wynik w normie z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwoli na wykluczenie zaburzeń hormonalnych tarczycy jako źródła zgłaszanych przez Panią dolegliwości.

Pełniejsza ocena tarczycowa obejmuje:
1) oznaczenie w próbkach krwi - TSH, fT4, ATPO
2) badanie usg tarczycy
Wykonanie ww. badań pozwali na wykluczenie innych patologii tarczycowych.

W sytuacji prawidłowego statusu tarczycowego, należy poszukiwać innych przyczyn ww. skarg, w tym dokonać oceny neurologicznej ze szczególny uwzględnieniem odcinka szyjnego kręgosłupa.

Z poważaniem,
MTabin.