Czy bardzo silne bóle brzucha, po wyleczeniu zapalenia macicy są spowodowane problemami psychicznymi?

2 odpowiedzi
Witam, problem dotyczy mojej mamy, która przez 3 tygodnie leczyła się ginekologicznie, ponieważ miała silne zapalenie macicy co powodowało bóle brzucha. Po 3 tygodniach ginekolog stwierdził, że jest całkowicie wyleczona i te bóle na pewno nie są od spraw ginekologicznych, skierował ją do szpitala, tam przez 4 dni była na głodówce i w tym czasię miała robionych szereg badań. W ostatni dzień pobytu zrobiono jej gastroskopie, która była dla niej czymś strasznym i stwierdzono silny, krwawiący stan zapalny żołądka. Dostała tabletki, które mają to zasuszyć, antybiotyk i wypuścili ją do domu z bardzo silnymi bólami brzucha, które tak się nasiliły, że nie mogła normalnie funkcjonować. Na następny dzień byliśmy na izbie przyjęć ponieważ te leki, które brała zwracała. Potem była wizyta u rodzinnego i zostały przepisane kroplówki zamiast tabletek, następnie kolejne wizyty na izbie przyjęć z powodu bardzo silnego bólu brzucha i z powrotem wprowadzenie tabletek. W między czasię kolejne badania łącznie z usg i tomografią brzucha. 12.02 w piątek przy kolejnej wizycie na izbie przyjęć lekarz nawet jej nie chciał badać, ponieważ stwierdził, że ma już zrobione wszystkie badania i to cały problem leży w podłożu psychicznym. Przepisał jej relanium i doreta, podajemy samo doreta gdy tylko nachodzi ból czyli jakieś 2 razy na dobę, nie wymiotuje od soboty i tylko po tych tabletkach przechodzi jej ból. Czy faktycznie problem leży w psychice? Czy mamy szukać innej przyczyny i u kogo?
Doreta nie jest tutaj rozwiązaniem na dłuższą metę. Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego często mają związek ze stanem psychicznym, dlatego zasadna wydaje się konsultacja psychiatryczna lub psychologiczna.

Proszę o wyrozumiałość — nie jestem lekarzem — myślę logicznie. Bez dokładnego wywiadu i badań nie jestem w stanie ustalić, czy określone dolegliwości mają podłoże psychiczne. Postaram się pomóc, w jakim stopniu potrafię ...
Jeśli przewód pokarmowy (żołądek) jest chory, występują stany zapalne, nadżerki, trzeba zachować ogromną ostrożność w przypadku zażywania jakichkolwiek leków, ponieważ nawet zwykła tabletka przeciwbólowa jest w stanie wyrządzić ogromne spustoszenie. Antybiotyki osłabiają system immunologiczny i wyżerają dziury w żołądku (dlatego w trakcie takiej kuracji zażywa się dodatkowo leki osłonowe). Jest to dla mnie logiczne, że krwawiący stan zapalny żołądka jest związany z ogromnym bólem. Doreta to lek o silnym działaniu przeciwbólowym, który może pogarszać stan zapalny żołądka, proszę uważać! To leczenie objawowe, a nie przyczynowe. Faktem jest, że do zapalenia żołądka mogło przyczynić się życie w warunkach długotrwałego stresu, lecz to nie jest w obecnej sytuacji priorytetem. Proszę zapisywać wszystko, co mama zjadła. Teraz będzie boleć, dopóki się nie wyleczy. Proszę spróbować wyeliminować gluten (proszę poczytać na ten temat), jeść tylko ugotowane warzywa, wszystko tylko i wyłącznie ugotowane. Pić letnią wodę i lekkie kompoty. Zrezygnować z kawy, herbaty, sklepowych soków. Zwrócić uwagę na to, jak mama reaguje na jajka — często są przyczyną boleści. Proszę uważać na leki — w tej sytuacji — mogą być bardzo niebezpieczne. Proponowałabym czopki przeciwbólowe. Proszę się nie poddawać i postarać się o dobrego gastroenterologa (najlepiej w poradni przy szpitalu — Poznań jest dobry).
Podejrzewam, że Pani mama nie jedno już przeżyła i jest silną kobietą, która teraz jest po prostu chora.
Bardzo często do mojego gabinetu trafiają pacjenci chorzy somatycznie, którzy uwierzyli, że są chorzy psychicznie. Dzieci z napadami histerii z przechodzonym zapaleniem oskrzeli itp. Psychiatra / psycholog — to jest proszę Pani ostateczność.