Czuję się gorsza od innych gdy widzę że inni mają bardzo dużo znajomych,a ja nie. Jestem trochę hipo

2 odpowiedzi
Czuję się gorsza od innych gdy widzę że inni mają bardzo dużo znajomych,a ja nie. Jestem trochę hipokrytką bo nie lubię kontaktu z nowymi osobami, i czuję się najlepiej sama albo przy osobach mi bliskich. Mam bardzo dobrą przyjaciółkę którą bardzo długo i dobrze znam, mogę zawsze na nią liczyć, zawsze się z nią spotkać, jest dla mnie bratnią duszą, i chłopaka z ktoym jestem 3 lata i nie mamy problemów. I mimo to że mam tak bliskie osoby, myślę że jeśli nie będę miała ich więcej to będę postrzegana jako osoba która nie ma znajomych,czyli jako gorsza. Szkoła od zawsze mnie stresuję dlatego zawsze trudno mi było nawiązywać w niej nowych znajomości, nie jestem tam sobą, więc gdy teraz nie muszę tam chodzić to dla mnie ulga, ale poza jedną osobą w klasie, z nikim więcej nie mam kontaktu przez ten cały czas. Z jednej strony nie przejmuje się tym teraz bo na codzień spotykam się z chłopakiem i przyjaciółką, ale przejmuje się tym co inni pomyślą gdy zobaczą że nie zadaje się z nikim więcej. Kontakty jakie miałam do tej pory w szkole z innymi osobami, teraz się urwały, i czasem myślę żeby napisać, ale przecież inni też mogliby to zrobić a nie robią nic. Jeszcze bardziej przeraża i dołuje mnie to że w tym roku mam 18,i wszyscy inni też, boję się że nikt nie zaprosi mnie na żadną, i ja też nie będę miała na nią kogo zaprosić, oprócz kilku osób. Zadaje sobie pytanie co jest ze mną nie tak, i jak przełamać się by napisać do kogoś np żeby wyjść razem.
Szanowna Pani. Jesteśmy różni i mamy różne zapotrzebowanie na kontakty towarzyskie, jedni większe, inni mniejsze. I to jest OK. Jest to warunkowane wieloma czynnikami, np. nasileniem introwersji lub ekstrawersji. W żadnym z tych przypadków nie może to stanowić o tym, "że coś jest ze mną nie tak". Bycie introwertykiem też jest OK :)
Jeżeli jednak wykształciła Pani przekonania, które powodują że ma Pani problemy w nawiązywaniu nowych relacji towarzyskich i stanowi to źródło Pani cierpienia, może być to temat do przegadania ze specjalistą, psychologiem, pedagogiem szkolnym lub psychoterapeutą.
Pozdrawiam serdecznie. Dariusz Wołoszczyk

Dzień dobry,

Postawiła Pani ciekawy problem i ciekawe pytanie - z jednej strony relacje, które Pani ma są głębokie i Panią satysfakcjonują oraz nie ma Pani potrzeby, a wręcz ma Pani niechęć do nawiązywania nowych. Z drugiej strony pojawia się u Pani jakiś rodzaj lęku przed oceną ze strony innych i obawą, że zostanie Pani sama.
Trudno rozeznać na ile jest to kwestia cech Pani osobowości mieszczących się w ogólnie przyjętej normie, a na ile jakaś forma problemów natury lękowej czy nie dość dobrze rozwiniętych kompetencji społecznych.

Sugerowałbym Pani wizytę u psychologa, z którym na początek warto by zrobić testy osobowości i temperamentu oraz wywiad. Na tej podstawie ustalić "jaką jest Pani osobą" i spróbować zrozumieć Pani funkcjonowanie w tym kontekście.
Być może np. jest Pani mocno introwertyczna, co nie jest zaburzeniem, ale po prostu cechą Pani układu nerwowego, która między innymi przejawia się tym, że wystarczy Pani mniej kontaktów z ludźmi. Generalnie dobrze zacząć od zrozumienia samej siebie nim zacznie Pani obawiać się ocen społecznych.

W oczekiwaniu na wizytę u psychologa może Pani wykonać np. ten bezpłatny test i przemyśleć wyniki: 16personalities . com/ pl / darmowy-test-osobowosci

Pozdrawiam i powodzenia!