Cześć, mam 16 lat i mam kilka problemów. W ciągu ostatniego roku trochę się u mnie zmieniło, dowiedz

2 odpowiedzi
Cześć, mam 16 lat i mam kilka problemów. W ciągu ostatniego roku trochę się u mnie zmieniło, dowiedziałem się, że jestem Biseksualny i nie jestem w stanie się z tym pogodzić, boje się, że moja mama się o tym dowie. Odczuwam lęk przed pójściem do szkoły, teraz będę szedł do 2 klasy technikum, pierwszą klasę spędziłem zdalnie i nie poznałem nikogo. Po 8 klasie podstawówki poszedłem sam do klasy nie znając nikogo i nie chcę nikogo poznawać w szkole nic mi się nie dzieje nikt się nie naśmiewa ani nic. Nie wiem czemu, ale gdy pomyślę o szkole jest mi po prostu smutno i od razu psuje mi się humor nie chcę mi się nic. Teraz zostały 2 tygodnie do szkoły i nie wyobrażam sobie do niej wracać. Gdy jestem w szkole to się stresuje cały czas, gdy wyjdę jest ulga, ale gdy pomyślę, że jutro znów muszę tam pójść jest jeszcze gorzej. Od ponad roku moje wyjście na zewnątrz nie były dalsze niż do sklepu, szkoły czy fryzjera. Nie mam siły wychodzić czasem jest ciężko wstać z łóżka. A mamie nie mam co powiedzieć bo jak powiem, że mam problem z wyjściem do szkoły to wyjdzie na to, że jestem leniem.
Dzień dobry. Jeśli opisane objawy otrzymują się powyżej 2 tygodni, mogą wskazywać na epizod depresyjny. W takiej sytuacji wskazana byłaby konsultacja u lekarza psychiatry, który wykluczy przyczyny somatyczne i zaproponuje dalsze działania. Nieleczona depresja prowadzi między innymi do zaburzeń koncentracji i pamięci = problemów szkolnych, utrudnia kontakty z rówieśnikami. Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Oprócz wątku braku motywacji oraz trudnościami w szkole pojawił się również temat orientacji seksualnej i trudności z jej akceptacją. Warto poszukać wsparcia również w związku z tym. Jak podaje Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę", połowa nastolatków LGBT+ w Polsce może zmagać się z objawami depresji. Dostępny jest telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, gdzie można uzyskać fachowe wsparcie, bez konieczności proszenia rodziców o zgodę. Ich numer to 116 111. Istnieją również rozmaite fundacje pozarządowe, które oferują pomoc osobom LGBT+ (m.in. "Tolerado", "Fabryka Równości" itp.). Czy w Pana szkole jest może psycholog? Warto spróbować poszukać wsparcia również u niego. Problemy natury psychologicznej, jeśli nieleczone, mogą się pogłębiać, warto więc zając się nimi jak najwcześniej. Czasem trudności w codziennym funkcjonowaniu są na tyle trudne do zrozumienia, że rodzina mimo dobrych chęci nie reaguje odpowiednio, np. myląc stan chorobowy z tymczasowym pogorszeniem nastroju lub bagatelizując problemy o których z nimi rozmawiamy. Chodzi tu jednak o Pana zdrowie i szczęście, a są to wartości o które warto walczyć nawet jeśli spotkają Pana jakieś niepowodzenia. Mam nadzieję, że uzyska Pan oparcie w rodzinie oraz fachową pomoc, na jaką Pan zasługuje. Powodzenia!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.