ćwiczenia polineuropatia

8 odpowiedzi
Pacjentka 70+ z polineuropatią czuciowo-ruchową o nieokreślonej przyczynie. (diagnoza po pobycie w szpitalu). Jaka jest relacja między terapią PNF z jednej strony, a mnóstwem ćwiczeń praktycznych do wykonywania w domu pokazywanych w internecie - polskim, angielskim, francuskim, włoskim itd. Proszę o ich porównanie ,z punktu widzenia roli w codziennym ułatwianiu życia pacjentki. Czy nie można poprzestać na odpowiednio dobranych ćwiczeniach? i czy wszyscy fizjoterapeuci potrafią je dobrać?
Mogę dać kontakt do Kolegi który zajmuje się tego typu przypadkami.

Witam.
Różnica pomiędzy pracą z terapeutą a pracą z internetem będzie znacząca. Po pierwsze terapeuta oceni stan kliniczny, diagnoza lekarska a fizjoterapeutyczna to nie jest to samo. Po drugie terapeuta do tego stanu stanu dobierze odpowiednią terapię. Można to porównać do próby leczenia złamania kości na własną rękę po obejrzeniu jak to się robi w internecie. Efekt będzie taki sam jak po wizycie w szpitalu, kość się zrośnie natomiast jakość będzie relatywnie niższa. Jeżeli chodzi o drugie pytanie czy każdy fizjoterapeuta dobierze ćwiczenia to najlepiej będzie udać się do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w neurologii. Tutaj znowu będzie różnica w jakości. Tak samo jak lekarze, fizjoterapeuci też się specjalizują.
Pozdrawiam
Witam,
Ćwiczeń nigdy nie dobiera się na zasadzie oglądania filmów w internecie, tylko na podstawie badania funkcjonalnego pacjenta. Dopiero wtedy określa się cele i program rehabilitacji. Terapia PNF jest tylko jedną z metod, najważniejsze jest badanie. Polecam fizjoterapeutów pracującymi metodami neurofizjologicznymi.
Witam różnica między PNF em a ćwiczeniami ruchowymi polega na tym że z założenia PNF ma przywracać prawidłowe wzorce ruchowe człowieka natomiast zwykłe ćwiczenia mają na celu zwiększenie siły mięśniowej. Dodam też że każdy pacjent jest indywidualny i nie można ograniczyć się do raz dobranych ćwiczeń ze względu na to że ciało przyzwyczaja się do nich i należy je zmieniać aby iść do przodu z rozwojem. Czy każdy terapeuta umie je dobrać na to pytanie ciężko odpowiedzieć ze względu na to że każdy terapeuta może zajmować się różnymi dziedzinami medycyny, chyba że ma większe pole zainteresowań ale takie pytania należy już zadawać terapeucie. Mam nadzieje że wyczerpująco odpowiedziałem na Państwa pytanie w razie jakichś wątpliwości czy pytań proszę pisać. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Na pewno terapia prowadzona koncepcją PNF będzie skuteczniejsza, niż wykonywanie samemu cwiczeń. Poprzestanie na tych drugich najprawdopodobniej spowoduje mniejsze postępy w rehabilitacji. Dobrac na pewno potrafią Ci wykwalifikowani, czyli tacy, co doszkalają się po studiach i zbierają doświadczenie w życiu zawodowym.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Nie jestem specjalistą w dziedzinie fizjoterapii neurologicznej, dlatego nie odpowiem na to pytanie.
Zgadza się , każdy fizjoterapeuta powinien dobrać ćwiczenia
Ćwiczenia praktyczne wykonywane w domu to tak zwana autoterapia (praca domowa), by podtrzymać lub utrwalić wypracowane funkcje, podczas pracy z terapeutą np jedną z metod jaka jest PNF. Czyli kolejność jest taka:
terapia właściwa z terapeutą np metodą PRACUJ NAD FUNKCJĄ (PNF), a następnie ćwiczenia indywidualne w domu, po czym na kolejnej terapii należy sprawdzić czy ćwiczenia domowe były wykonywane w sposób właściwy. Wtedy możemy oczekiwać porządanej progresji i poprawy w funkcjonowaniu oraz wyznaczyć nowe Cele do osiągnięcia.
Pozdrawiam
Marcin Zając