Córka urodziła się mając z wagą 2210 w 38 tygodniu przez cc. Od początku bardzo szybko się rozwijała

5 odpowiedzi
Córka urodziła się mając z wagą 2210 w 38 tygodniu przez cc. Od początku bardzo szybko się rozwijała (podnoszenie główki, przekręcanie), w 7 miesiącu stawała w łóżeczku. Wydawało by się, że zacznie też szybko chodzić. Jednak ma już skończone 13,5 miesięcy, a bardzo mało chodzi przy meblach. Jak idzie zazwyczaj tylko na palcach. Bardzo dużo raczkuje, jednak na kolanach w taki sposób, że stopy ma w górze. Jednak próbuje się dużo wspinać/wdrapywać np. na niskie krzesło, pudełka, wczołguje się pod łóżko.
Mam ogólnie 2 pytania.
1. Czy taki rozwój w granicach normy, czy jednak powinnam upewnić się, czy wszystko jest w porządku u jakiegoś lekarza lub rehabilitanta.
2. Mam w domu w pokoju dziecka drewno, w przedpokoju panele, a w kuchni kafelki. Dziecko chodzi zazwyczaj w skarpetkach. Czy powinnam jej zakupić buciki, jeśli tak to jakie (słyszałam coś o memo baby)? Po miękkim podłożu najlepiej chodzić podobno boso, ale panele i drewno nie wiem, czy się zaliczają do miękkiego podłoża. W skarpetkach nawet antypoślizgowych łatwiej się ślizga noga, więc może to ją zniechęca.
Teoretycznie dziecko ma czas na rozpoczęcie chodzenia do około 15-18 miesiąca.Każde dziecko ma swój własny rytm rozwojowy i nie należy niczego przyspieszać. W moim przekonaniu najlepiej jeśli dziecko chodzi na boso lub z antypoślizgowymi skarpetkami lub jesli istnieją jakieś wskazania w bucikach z cieńką podeszwą ale luźną cholewką w okolicy stawu skokowego.
Zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutą pracującym z dziećmi, oceni on prawidłowość wzorców ruchowych i czy dziecko sobie poradzi samo czy będzie wymagana jakaś interwencja terapeuty.

Zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutą pediatrycznym ,który oceni jakość wzorców ruchów używanych przez córeczkę.Pozwoli to ustalić odpowiedź dlaczego chodzi na palcach i co należy zrobić ,żeby jej pomóc to zmienić.Pozdrawiam serdecznie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja fizjoterapeutyczna - 70 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam.
Pani dziecko ma jeszcze czas jeśli chodzi o podjęcie samodzielnego wstawania i kroczenia. Niemniej jednak jeśli niepokoi Pani zachowanie dziecka warto skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym- wykluczy wady rozwojowe i ew. podpowie w jaki sposób może pani - jeśli będzie to potrzebne stymulować odpowiedni rozwój dziecka.
Jeśli chodzi o obuwie używane w domu najlepsze będą skarpetki antypoślizgowe.
Pozdrawiam
Polecam wizytę w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Maz-Med w Rzeszowie u Pani Barbary Mazurek. Jest Ona świetnym specjalistą i wiem z własnego doświadczenia że Pani pomoże a także doroadzi rodzaj obuwia oraz wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Witam,
Dziecko ma czas na osiagniecie bardzo wbrew pozorom trudnej czynnosci jakim jest chod do ok. 16/18mies swojego zycia:) takze spokojnie:) jesli chodzi o chodzenie na palcach cz coreczka byla.wkladana do chodzika? Czy byla kladziona duzo na brzuchu? Moze byc to wzorzec wynikajacy z nauki chodzenia.np w chodziku, badz tez slabszych miesni brzucha. Jesli chodzi o buciki dac mozliwosc dziecku poznawania jak najwiekszej liczby faktur, gdyz na stopach mamy bardzo duzo receptorow czuciowych dzieki temu dziecko ma wiecej doswiadczen:) gole stopki lub skarpetki antyposlizgowe:) Jesli ma pani troche pytan zachecam do wizyty u fizjoterapeuty bedzie Pani spokojniejsza i przedstawiony bedzie instruktarz co warto robic, a czego.unikac by rozwoj malej byl.jeszce lepszy:)
Pozdrawiam:)