Corka 4,5 roku. Od kilku miesięcy miała przewlekłe biegunki, jednak sama sobie poradziłam podając p

3 odpowiedzi
Corka 4,5 roku.
Od kilku miesięcy miała przewlekłe biegunki, jednak sama sobie poradziłam podając probiotyk. Robiłam również jednorazowe badanie na obecność pasożytow, jednak nic nie wykazało.
Teraz od kilku tygodni męczy ją kaszel. Raz wydaje się mokry raz suchy. Często są napady nocne, czasem nie kaszle prawie wcale, czasem cały dzień. Poszłam do lekarza gdyż miaala stan podgorączkowy i lekki ból gardła
Lekarka powiedziała że to lekka angina, zlecila antybiotyk amoksiklav, nastąpiła poprawa jednak kaszel został. Teraz zlecila pulmicort i zyrtec. Jednak mam obawy Czy dawać corce te leki. Podejrzewam że ma pasożyty.
dodatkowe obawy to
Bóle brzucha
Duża potliwość w nocy
Obgryzanie paznokci
Czesto katar i gęsta żółto zielona wydzielina z nosa
Jakie badania wykonać, do jakiego specjalisty się udać by nas zdiagnozowal? Pozdrawiam
Witam. Badania w kierunku pasożytów należy wykonywać 3 x (w odstępie kilku dni) - wtedy jest większa wykrywalność. Oprócz zwykłych badań na pasożyty tzw. obłe warto wykonać jednorazowe badanie kału w kierunku lambliazy (metodą enzymatyczną). Lamblia jest coraz częstszym pasożytem (to pierwotniak, niewidoczny gołym okiem). Nie ma pojęcia "lekka angina" - albo jest albo nie. Podane przez Panią objawy mogą świadczyć o alergii, co potwierdzałoby zalecenie stosowania pulmicortu (b. silny steryd) a także zyrtecu (środek p. histaminowy). Obu leków bym nie zalecał. Reasumując - należy poprawić odporność Pani dziecka i zająć się ew. alergią. Jeżeli życzy sobie Pani - zapraszam do mojego gabinetu (staram się nie stosować leków "chemicznych"). Pozdrawiam Dr J.Czelej

Witam, rzeczywiście pasożyty mogą być jedną z przyczyn, części objawów. Nie wszystkich jednak nie na 100%. Już sama zielona wydzielina z nosa i długość kaszlu sugeruje niedoleczoną infekcję. To się zdarza, zwykle wtedy po dokładnym zbadaniu dziecka, albo zmieniamy antybiotyk, albo od razu kierujemy na część badań dodatkowych (albo i to i to) Pulmicort i Zyrtec nie musza być złym postępowaniem, złym, byłoby ignorowanie objawów, niemniej zaufanie do Lekarza jest bardzo ważne i dlatego sugerowałbym kontrolę u innego Pediatry. Możliwe, że plan leczenia obejmuje jego etapowość, czyli najpierw uporajmy się z kaszlem i ropną? wydzieliną, a więc objawami infekcji, a później dokończmy diagnostykę. Pojedyncze badanie materiału w większości wypadków daje tylko do 10% czułości. Nie tylko się je powtarza - minimum 3 krotnie na pasożyty ogólne, ale rozszerza o szukanie antygenu Lamblii oraz inne badania krwi i moczu. Już sama morfologia z rozmazem, badanie ogólne moczu i CRP, wiele by wniosło. Do kogo skierować?, do Lekarza, który może poświęcić na Pacjenta odpowiedni czas i cierpliwość..., niestety NFZ, takiego komfortu zwykle nie daje...
Powinna pani skontaktować się z gastrologiem. Może to być jakiś przewlekający się stan zapalny p. pokarmowego ( Nieswoiste zapalenie jelit? reflux żołądkowo- przełykowy? ). Można wykonać podstawowe badania: Morfologia, OB, CRP, Poziom vitD. Wskazana konsultacja u laryngologa. Cz. Czechyra