Co zrobić i jak pomóc dziecku które ma takiego zaświadczenie? Dziecku nic nie pomaga. Obecnie ma 12

2 odpowiedzi
Co zrobić i jak pomóc dziecku które ma takiego zaświadczenie? Dziecku nic nie pomaga. Obecnie ma 12 lat do psychiatry chodzi od 6 miesięcy. Oczywiście w życiu nic się nie wydarzyło. Córka jest taka od zawsze. Wygląda to tak : Na górze pisze zaświadczenie a pod spodem tak :Rozwój umysłowy w granicach inteligencji niższej niż przeciętna llsp =77 badanie przeprowadzono skalą wisc-r okres badań został poprzedzony spotkaniami w celu oswojenia dziewczynki z osobą badającą oraz budowaniu jej pozytywnego wizerunku. Uczennica bardzo nieśmiała wrażliwa emocjonalnie o obniżonej samoocenie zahamowana psycgorychowo infantylna. W sytuacjiach społecznych odczuwa silny lęk który objawia się między innymi unikaniem kontaktu wzrokowego oraz werbalizacj. Najczęściej wymaga wielu spotkań żeby formułować krótkie 3, 2 wyrazowe zdania najczęściej są to jednak tylko pojedyncze wyrazy. Swobodnie kontaktuje się z grupą osób z najbliższego otoczenia nie włączając w to nauczycieli i rówieśników z klasy. W szkole wykazuje zahamowanie psycgorychowe brak gestykulacj oraz modulacji głosu np. podczas czytania zadanego tekstu. W domu zachowuje się swobodnie nie wykazując wyżej wymienionych zachowań.
Przydatne mogą się okazać spotkania z psychologiem. Warto jest znaleźć specjalistę, który nawiąże kontakt z dziewczynką i stworzy jej bezpieczną przestrzeń do współpracy. Diagnoza jest szeroka i może się wydawać przytłaczająca, ale jest typowa dla nieśmiałych dzieci i nie stanowi wyroku. Widzę, że w domu córka potrafi sprawnie funkcjonować - to może stanowić silną podstawę do pracy nad rozwojem kompetencji społecznych w innych miejscach. Świetnie, że szuka Pani rozwiązań. Warto okazać dziewczynce wsparcie, akceptację i zrozumienie, oraz poszukać psychologa, który będzie towarzyszył jej w nauce nowych umiejętności.

Rozszerzając wypowiedź poprzedniczki, moim zdaniem warto rozejrzeć się za psychologiem / psychoterapeutą, któremu nie obca jest praca z dziećmi z mutyzmem wybiórczym, aby mógł poznać Pani córkę i zastanowić się, czy taka diagnoza będzie adekwatna. Z dużą ostrożnością traktowałabym wynik ogólnych możliwości intelektualnych dziecka. Ciekawa jestem wyników szczegółowych i porównania osiągnięć między skalą słowną i bezsłowną - może się okazać, że aktualne trudności emocjonalne dziecka w bardzo dużym stopniu wpłynęły na taki rezultat w teście.