Co znaczy wynik stymulacji przezprzełykowej?

6 odpowiedzi
Jestem kobietą, mam 24 lata. Holter 24h - diagnoza: ekstrasystolia komorowa w tym pary, trójki, bigeminia, trigeminia do ok. 15000/doba, czestoskurcze nadkomorowe 2/doba do 195/min i tachykardia ok. 700/doba do 210/min. Jestem osobą bardzo aktywną fizycznie i ostatnio pojawiły się u mnie omdlenia prawdopodobnie związane z tymi częstoskurczami (których swoją drogą w ogóle nie czuję) dlatego też dostałam skierowanie na stymulację przezprzełykową. Nie udało się wystymulować arytmii ale lekarz powiedział, że mam bardzo szybkie przewodzenie przedsionkowo-komorowe. Punkt Wenckebacha 240/min przewodzenie AV 1:1 do 240/min. Efektywna refrakcja węzła przedsionkowo-komorowego 240ms. Wynik UKG w granicach normy EF:55%, mała niedomykalność zastawek mitralnej i trójdzielnej. Na stałe biorę Betaloc ZOK, bo jako jedyny jeszcze jakoś pomaga i nie obniża aż tak bardzo ciśnienia, bo normalnie i tak mam niskie około 90/60. Moje pytanie brzmi: co oznacza wynik tej stymulacji i czy może to mieć wpływ, na moje ostatnio gorsze samopoczucie, bo wizytę mam dopiero za miesiąc i nie wiem czy mam ją przyspieszyć. Z góry dziękuję za odpowiedź.
15000 / na dobe to już dużo proszę sprawdzić morfologie TSH fT3, fT4 ocenić ew. ogniska zapalne ( ew. zęby leczone kanałowo, zatoki, migdałki ) i kontakt z kardiologiem oraz rozmowa o ew. ablacji

Oznacza to, że u Pani łącze przedsionkowo-komorowe jest bardzo sprawne (tak zwykle jest u młodych ludzi) i jest w stanie przewodzić impulsy z przedsionków do komór (a - atrium, przedsionek, v - ventriculum, komora) nawet pojawiające się z częstością do 240 na minutę. W praktyce oznacza to, że w przypadku szybkiej arytmii nadkomorowej częstość pracy serca może wzrosnąć nawet do 240 uderzeń na minutę, a w takiej sytuacji czułaby się już Pani zapewne niedobrze. Gdyby ten tzw. punkt Wenckebacha był np. 160/min, wtedy przy częstości impulsów w przedsionkach powyżej 160/min część impulsów nie byłaby przewodzona do komór serca (pojawiałby się blok) i tym samym rytm serca nie mógłby wzrosnąć powyżej 160 uderzeń na minutę. To, że ma Pani bardzo sprawne przewodzenie, widać też w wyniku Holtera (te epizody tachykardii do 210/min). Sądzę, że lekarz uzna, że przy tak sprawnym przewodzeniu do komór konieczne jest intensywne przeciwdziałanie arytmiom nadkomorowym, a szczegóły przedstawi Pani na wizycie. Sam wynik raczej nie jest powodem do przyśpieszania wizyty. Problem juz jak rozumiem jest od pewnego czasu, a teraz jedynie ma Pani wyniki kolejnych badań.
Konsultacja u leczącego Panią kardiologa. Pilności nie widzę.
Przy takiej ilości przedwczesnych pobudzeń komorowych warto byłoby wykonać ECHO serca, w razie prawidłowej kurczliwości włączyć leki antyarytmiczne, efekt skontrolować holterowsko. W razie braku skuteczności w grę wchodzi przeżylne badanie elektrofizjologiczne (EPS) i ewentualna ablacja ogniska arytmii.
Szanowna Pani.
Wynik stymulacji przezprzełykowej lewego przedsionka wskazuje na brak efektywnej zdolności tak zwanego "łącza przedsionkowo-komorowego" do ograniczenia maksymalnej częstości serca. Zwykle, w spoczynku, w trakcie badania nie udaje się przekroczyć częstości 180/min. U Pani łącze przewodzi impulsy sterujące pracą serca do prędkości znacznie wyższej, co może mieć wpływ na nieprawidłową odpowiedź serca na wysiłek oraz powstawanie częstoskurczu. Najprawdopodobniej potrzebna jest zmiana leczenia oraz rozważenie badania elektrofizjologicznego metodą inwazyjną. Badanie przezprzełykowe jest ograniczone i może nie dostarczać adekwatnych informacji w każdym przypadku.
Dzień dobry! Wynik badania oznacza, że teoretycznie może Pani mieć napady częstoskurczu do 240 uderzeń na minutę - w praktyce jest to mało prawdopodobne, ale gdyby się zdarzyło, to zapewne zakończyłoby się utratą przytomności. Stymulacja przezprzełykowa jako badanie wnoszące niewiele do rozpoznania i ustalenia strategii dalszego leczenia aktualnie jest rzadko wykonywane. Zdecydowanie więcej informacji wnosi badanie elektrofizjologiczne i na nim opiera się decyzje odnośnie dalszego postępowania, w tym kwalifikacji do ewentualnej ablacji podłoża arytmii.