Co można wprowadzić do diety po kuracji warzywno-owocowej?

1 odpowiedzi
Witam! Mam 29 lat i przez ostatnie lata trochę się zaniedbałam. Chciałabym teraz oczyścić swój organizm i zrzucić nadprogramowe kg. Robię obecnie kurację warzywno-owocową Ewy Dąbrowskiej. Zdecydowałam się na 4 tygodnie, niebawem ją ukończę. Udało mi się zrzucić trochę kg. Chciałabym zapytać co mogłabym włączyć do jadłospisu po jej zakończeniu (planuję wprowadzić zdrowy styl odżywiania), aby kontynuować dalej oczyszczanie organizmu z toksyn i przy okazji pozbyć się kilku kg?
Witam serdecznie,

Wychodzenie z postu warzywno-owocowego przeprowadza się stopniowo. Na początku powinna Pani rozszerzyć dietę o warzywa i owoce (takie, których nie można było spożywać podczas postu). Następnie o produkty zbożowe (np. kaszę jaglaną, komosę ryżową, chleb pełnoziarnisty), potem olej, nasiona i orzechy (np. olej lniany, oliwa z oliwek, pestki dyni), a na koniec niewielkie ilości pokarmów odzwierzęcych (np. jogurt, jaja, ryby i drób). W ten sposób powoli przechodzimy na żywienie pełnowartościowe. Cały czas powinno być ono oparte głównie o nieprzetworzone produkty. Posiłki nie powinny być obfite, w związku z tym, że żołądek bezpośrednio po poście jest obkurczony. Oczyszczanie organizmu świetnie wspomagają mieszanki ziołowe (m.in.: bratek, pokrzywa, skrzyp, czystek, ostropest, karczoch, koper włoski i aloes). Warto w diecie również uwzględnić produkty bogate w antyoksydanty i flawonoidy, które naturalnie wspomagają proces detoksykacji organizmu: burak, cytryna, grejpfrut, granat, jagody acai, czosnek, cebula, jabłko oraz zielone warzywa (szpinak, jarmuż, seler naciowy, natka pietruszki, zielony jęczmień). W celu skutecznego wypłukiwania z organizmu toksyn należy spożywać co najmniej 1,5l wody w ciągu dnia. Im wolniej następuje zwiększanie ilości kalorii w diecie tym lepiej. Zazwyczaj zaleca się zwiększanie kaloryczności o 100 - 150 kcal tygodniowo, co oznacza, że będąc na poście o wartości energetycznej 800 kcal do prawidłowego zapotrzebowania organizmu np. 2000 kcal będzie Pani dochodzić około ośmiu- dwunastu tygodni. Od prawidłowego i powolnego wychodzenia z postu w dużej mierze zależy utrzymanie efektów jakie uzyskała Pani na poście owocowo-warzywnym.

W razie pytań proszę o kontakt.

Pozdrawiam,

Dietetyk kliniczny
Anna Kołdon