Co może powodować ciągły katar oraz bóle w przedniej części głowy?

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
Zwracam się z takim zapytaniem. Od dłuższego czasu mam bóle przedniej części głowy. Nigdy wcześniej nie miałem problemów z zatokami. Zaczęło się jak nie mylę w maju tego roku. Jak kilka razy przeszedłem się na podwórko pospacerować, wtedy było zmienna pogoda, chłodna, zaczęła mnie boleć głowa, na początku mało, ale po kilku dniach bardziej, jak oddychałem przez nos ból stawał się coraz mocniejszy. W końcu byłem u lekarza rodzinnego który zlecił zrobienie zdjęcia rtg i okazało się że mam problem z zatokami. Wtedy miałem zatkany nos, często smarkałem kilkanaście razy dziennie, miałem bóle głowy, ogólnie źle się czułem. Lekarz rodzinny przepisał mi Clatre i Fanipos do stosowania. Jednakże po ich braniu przez jakiś czas nie odczuwało się poprawy. Nadal się miało problemy z zatkanym nosem, bólem głowy. Lekarz rodzinny dał skierowanie do laryngologa, jednakże stwierdził iż mam skrzywioną przegrodę nosową i stąd problemy z bólami głowy, kazał nadal stosować clatre i fanipos i powiedział że przejdzie. Jednakże nie przeszło. Byłem prywatnie u laryngologa i stwierdził on, iż te bóle nie są związane z zatokami. Kazał żeby zwrócić się do innych specjalistów, zrobić badania, tak też zrobiłem. Byłem u okulisty, neurologów, alergologów, zrobiłem wyniki na boreliozę, morfologię, zrobiłem tomograf głowy i wszystko wyszło dobrze. W końcu zdecydowałem się zrobić tomograf komputerowy zatok. Wyszedł następujący wynik „odcinkowe drobne pogrubienie błony śluzowej zachyłków zębodołowych zatok szczękowych, poza tym zatoki oboczne nosa prawidłowo upowietrzenie, kompleksy ujściowo-przewodowe obustronnie drożne, conacha bólowa małżowiny nosowej środkowej po stronie lewej, znacznie esowate skrzywienie przegrody nosowej nosa, niewielka asymetria małżowin i przewodów nosa”. Od kilku lat mam ciągły katar, bez względu na porę roku, która dotychczas nie przeszkadzała, ponadto od małego mam skrzywioną przegrodę nosową i normalnie funkcjonowało się. W tym roku dopiero zaczęły się problemy z zatokami. Jak wyjdę na zewnątrz jak jest teraz zimne powietrze i oddycham przez nos i jak wracam do domu to po jakimś czasie mam bóle głowy z przedniej części głowy, takie uczucie wypełnienia jej. Te problemy bóle głowy nie wiem czy są związane z chłodnym powietrzem jak oddycham, że mam skrzywioną przegrodę nosową, że mam ciągły katar, ale mogę normalnie oddychać przez nos tj.: przez jedną przegrodę nosowa czuję że dobrze przepływa, zaś przez drugą częściowo, w której jest skrzywiona przegroda. Od dłuższego czasu. Stosuje preparat sinulan forte duo, jednakże nie odczuwam jakiejś poprawy, żeby to jakoś wpływało na to. Sam nie wiem co mam robić, jakie właściwe kroki podjąć, żeby móc normalnie funkcjonować. Mam nadzieję, że obrazowo i rzeczowo wskazałem jak to wygląda. Z góry dziękuje za wszelką udzieloną pomoc w tym zakresie.
Pozdrawiam
Witam
Prawdopodobnie potrzeba wykonać operację przegrody nosa i/lub plastykę małżowin nosowych dolnych
pozdrawiam:)
Stanisław Nitek

Nie udzielam konsultacji bez zbadania pacjenta.
prof. A. Krzeski
Powyższe objawy sugerują przewlekłe zapalenie zatok. Ich leczenie jest utrudnione w przypadku skrzywionej przegrody nosa oraz małżowiny powietrznej drożność nosa jest utrudniona, co za tym idzie leczenie zatok jest trudniejsze. Zapewne trzeba by wykonać plastykę przegrody nosa, zmniejszenie małżowiny powietrznej. Są to drobne zabiegi, które mogą być wykonane w jednym czasie.