Co jest przyczyną takiego niskiego poziomu inteligencji? W wieku 15 lat, ze względu na wadę wymowy

3 odpowiedzi
Co jest przyczyną takiego niskiego poziomu inteligencji?
W wieku 15 lat, ze względu na wadę wymowy miałam robione testy ( nie jestem w stanie podać dokładnej nazwy) jednak oznaczały poziom IQ. Niestety mój poziom inteligencji zgodnie z wynikami testów to ''poniżej przeciętny''. Dlaczego uzyskany wynik był taki niski? Co miało na to wpływ? Chciałabym dodać, że ostatnio wykryto u mnie niedoczynność tarczycy. Nie ukrywam miewam problemy szkolne, szczególnie z geometrią czy orientacją przestrzenną. Obecnie mam 23 lata, kończę studia inżynierskie i planuje dalszą edukację. Uzyskuje oceny dostatecznie, jednak wkładam w to więcej wysiłku niż inni. Chciałam się zapytać czy taki poziom inteligencji mnie dyskwalifikuje w pracy na średnim/wysokim stanowisku? Czuje się trochę jak człowiek urodzony z lekkimi wadami rozwojowymi. Bardzo mnie gnębi ta sytuacja i obniża i tak mój niski poziom wartości. Nie wiem gdzie szukać informacji lub ewentualnej pomocy
Być może przyczyną zaniżonych wyników są zaburzenia orientacji przestrzennej o których Pan/Pani pisze. Sporo podtestów w teście na inteligencję jest mocno wysyconych czynnikiem przestrzennym, co może obniżać wynik ogólny. W celu potwierdzenia zaburzeń wzrokowo- przestrzennych konieczne jest badanie neuropsychologiczne.

Witam,
Pyta Pani również czy będzie mogła pracować na stanowiskach średnich lub wyższych. W skład kompetencji liderskich wchodzą takie elementy jak: umiejętności techniczne(merytoryka), umiejętności koncepcyjne ( wyznaczanie celów) i społeczne (relacje). Im wyżej w organizacji tym umiejętność tworzenia koncepcji rozwoju i budowania relacji z podwładnymi dają możliwość awansu. Model menedżera który opiera swoją pozycję tylko na wiedzy merytorycznej zaczyna przemijać. Proszę się przyjrzeć swoim umiejętnościom pod kątem całej komunikacji menedżerskiej potrzebnej do zarządzania zespołami pracowniczymi. Pozdrawiam Jolanta Suchłabowicz
Czynników, które mogą wpływac na testy inteligencji jest dużo. Począwszy od biologicznych, środowiskowych, kulturowych po społeczne. Rozumiem, że martwi Panią opis IQ poniżej przeciętnej - co powoduje dyskomfort, ale kończy Pani studia i to inżynierskie. Oceny nie są wyznacznikiem naszych możliwości. Warto jednak spersonalizować swój styl uczenia się i wydobyć maksymalnie swój potencjał. Przeanalizować swoje mocne i słabe strony opracować strategię skutecznego uczenia się. Warto też zastanowić się nad poczuciem własnej wartości i sprawczości.
Pozdrawiam
Joanna Cydejko Cwojdzińska