co daje w rzeczywistości psychoedukacja gdy ma się zaburzenia depresyjne i lękowe, a objawy są uporc

2 odpowiedzi
co daje w rzeczywistości psychoedukacja gdy ma się zaburzenia depresyjne i lękowe, a objawy są uporczywe?
Dzień dobry,
Psychoedukacja ma na celu wyjaśnienie mechanizmu powstawania objawów lęku czy depresji. Kiedy Pacjent pozna ten mechanizm powinien odczuć zmniejszenie napięcia w przypadku zaburzeń lękowych. Jest też szansa, że lepiej będzie radził sobie z objawami. W przypadku depresji Pacjent ma szansę zrozumieć, że stan w którym się znajduje jest chorobą, a nie Jego wymysłem czy lenistwem - jak często słyszy od otoczenia. Powinno to pozwolić na zmniejszenie nasilenia negatywnych myśli na swój temat, które nasilają objawy depresji.
Oczywiście wszytko zależy od stanu w jakim znajduje się Pacjent. Sama psychoedukacja nie wystarczy żeby zredukować objawy i powrócić do zdrowia. Konieczna jest psychoterapia czasem skojarzona z farmakoterpią.
Pozdrawiam,
Katarzyna Gajda

Dzień dobry,

Psychoedukacja jest bardzo istotnym elementem terapii osób z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi. Pozwala zrozumieć swoje dolegliwości, daje wgląd w to, jakie mechanizmy leżą u podstaw tych zaburzeń, jakie są przyczyny.
To właśnie dzięki psychoedukacji osoba może nauczyć się rozpoznawać swoje objawy oraz zidentyfikować określone wzorce myślowe i zachowania, które mogą przyczyniać się do nasilenia objawów.
Psychoedukacja dostarcza narzędzi i technik, jak radzić sobie z trudnościami np. są to nowe sposoby myślenia, techniki relaksacyjne.
Świadomość i zrozumienie swojego stanu zwiększa też motywację do leczenia.
Psychoedukacja jest jednym z elementów terapii. Dlatego zachęcam, aby w przypadku zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych skonsultować się psychologiem, terapeutą, który dobierze odpowiednie metody terapeutyczne, aby poprawić jakość funkcjonowania.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek