Choruje na niedoczynnosc tarczycy i hashimoto, biorę lek euthyrox 25 na czczo rano. Mam pytanie co p

2 odpowiedzi
Choruje na niedoczynnosc tarczycy i hashimoto, biorę lek euthyrox 25 na czczo rano. Mam pytanie co powinnam spozywac a co powinam wyeliminować z codziennego zycia w jedzeniu?
Dzień dobry,
dieta osób chorych na Hashimoto powinna być bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, jod, selen. Zatem w takiej diecie powinna znaleźć się większa ilość np.: ryb, owoców morza, orzechów.

Co do eliminacji, w wielu poradnikach internetowych może Pani spotkać się ze zjawiskiem unikania produktów zawierających gluten i laktozę. Eliminacja ta jest zazwyczaj mocno przesadzona. Rzeczywiście u osób chorych na Hashimoto częściej można zdiagnozować celiakię lub nietolerancję laktozy. Jeśli jednak brak u Pani dolegliwości po spożyciu produktów zawierających gluten oraz laktozę, nie ma sensu wyłączać tak dużej grupy produktów ze swojego jadłospisu. Jeśli występują jakieś symptomy nietolerancji można wykonać w tym celu diagnostykę laboratoryjną.

Przy przyjmowaniu lewotyroksyny, należy zwrócić uwagę na to co jemy po jej przyjęciu. W trakcie śniadania zaleca się unikanie produktów, które mogą zaburzać jej wchłanianie m.in.: sok grejpfrutowy, kawa, soja, duże ilości błonnika.

Podsumowując,
sposób żywienia w chorobie Hashimoto nie różni się mocno od standardowo zalecanej diety. Na pewno nie należy eliminować produktów bez jakichkolwiek wskazań.

Pozdrawiam
Kamil Toutounchi

Dzień dobry, proszę pamiętać o zachowaniu 2- godzinnego odstępu między przyjęciem leku a wypiciem kawy/ herbaty. Wypicie tych napoi wcześniej może powodować zmniejszenie wchłaniania leku do 50%.