Choruję na chorobę Hashimoto i związaną z tym niedoczynność tarczycy. Regularnie przyjmuję leki, prz

3 odpowiedzi
Choruję na chorobę Hashimoto i związaną z tym niedoczynność tarczycy. Regularnie przyjmuję leki, przestrzegając zaleceń lekarza. Wyniki tarczycowe są w normie, jednak ciągle mam podwyższony cholesterol. Jestem osobą szczupłą, odżywiam się zdrowo (głównie wegetariańsko), ćwiczę regularnie, a mimo to wyniki lipidogramu nie są zadowalające. Trójglicerydy wynoszą blisko 250 mg/dl, cholesterol całkowity wynosi około 230 mg/dl. Co jeszcze można zrobić, by unormować te wyniki?
Dzień dobry, czy sprawdzała Pani kiedykolwiek poziomy glukozy i insuliny po obciążeniu 75g glukozy? Może tu tkwi pośrednia przyczyna wyników lipidogramu. Niestety, może być też tak, że problem z cholesterolem jest u Pani wrodzony i nie uniknie Pani leczenia :/
Pozdrawiam i życzę zdrowia

Może być wiele powodów np. używa Pani nieodpowiednich tłuszczy do obróbki termicznej. Na przykład oliwa z oliwek nadaje się najlepiej na surowo, a olej kokosowy do dłuższego duszenia i smażenia. Drugim czynnikiem może być stres - też podnosi poziom cholesterolu. Kolejnym czynnikiem może być zbyt mała ilość antyoksydantów (np. szpinaku, owoców jagodowych, cytrusów). Choć pisze Pani, że odżywia się zdrowo - możliwe, że wystarczyłaby mała zmiana w jadłospisie i poprawi to wyniki krwi. Może przesadza Pani z nabiałem w diecie, to często się zdarza u wegetarian, bo boją się niedoborów białka. Na pewno pomoże regularne picie na czczo soku z zielonego jęczmienia. W Polsce firma GreenWays produkuje wysokiej jakości preparat. Po drugie jeśli występuje Hashimoto i poziom przeciwciał jest wysoki to proszę pamiętać, że proces autoagresji również jest procesem zapalnym. Organizm w odpowiedzi na stan zapalny produkuje większe ilości cholesterolu.
Badania zawsze należy interpretować całościowo, najlepiej w oparciu o dzienniczek żywieniowy. Warto sprawdzić poziom glukozy i insuliny. Jako że podniesione trójglicerydy mogą wiązać się ze zbyt dużą ilością węglowodanów w diecie. A także zbadać crp - stan zaplany wpływa na lipidorgam, podobnie jak nieprawidłowo pracująca tarczyca. Przyczyny może być wiele.