Chciałbym się poradzić państwa w sprawie mojego przypadku. Więc zacznę od początku, 2 lata temu w gr

2 odpowiedzi
Chciałbym się poradzić państwa w sprawie mojego przypadku. Więc zacznę od początku, 2 lata temu w grudniu leżałem sobie jakby nigdy nic i nagle zrobiło mi się mega duszno, zaczęło walic serce strasznie się wystraszylem, przez następne dni zacząłem się strasznie nakręcac nachodzilt mnie myśli co gdybym to się powturzylo itp zaczynało walić mi serce robiło mi się gorąco trwało to do momentu aż zaczęło mnie pięć w klatce piersiowej i pojechałem z rodzicami na pogotowie tam zrobili mi badania wyszło mi anemia i problemy z tarczyca po następnych paru tygodniach czułem się odrobinę lepiej ale nie było jak kiedyś a w dodatku nachodzilt mnie jakieś straszne myśli. Z czasem zacząłem się czuć lepiej myśli minęły o jakieś 80% czasami miałem okresy w których przechodziły nawet w 100% ale po jakimś czasie wracały. W tym roku nie pamiętam kiedy oglądałem film o schizofremi i po jakimś czasie zaczęły mnie nachodzi straszne myśli związane z tym ale one też minęły czułem się bardzo dobrze przez ostatnie 2 miesiące aż tu nagle 19 grudnia poczułem mega lęk i napięcie w sobie na następny dzień obudziłem się z tym lekiem mega złym samopoczuciem. Zaczęły znowu nachodzic mnie myśli o schizofremi i mega uczucie lęku
Na następny dzień za każdym razem gdy usłyszałem jakiś niespodziewany dźwięk odrazu zaczynało robić mi się gorąco walić serce i to trwało aż do 1 stycznia dzisiaj czuję się już lepiej ale nadal czuje lek choć mniejszy co to może być?
Dzień dobry,
każdy człowiek jest istotą psycho-somatyczną. Oznacza to, iż działanie naszego ciała w znacznym stopniu zależy od funkcjonowania naszej psychiki. Zależność ta jest również odwrotna. Pisał Pan, że stwierdzono u Pana problemy z tarczycą. Nie wiem jakie konkretnie otrzymał Pan rozpoznanie, jednak opisywane przez Pana objawy towarzyszą osobom, które wykazują nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego narządu. W pierwszej kolejności radziłabym udać się do endokrynologa i zająć się zbadaniem hormonów oraz tarczycy. Jeżeli sytuacja w sferze zdrowia fizycznego jest już jednak unormowana lub unormuje się po leczeniu endokrynologicznym, a objawy pozostaną - nie można wówczas będzie wykluczyć zaburzeń w sferze psychicznej związanych z nadmiernym lękiem. W tym przypadku proszę udać się do psychologa, który oceni jak duża jest skala problemu i podejmie adekwatne kroki, żeby nauczyć Pana radzić sobie z lękiem, a przede wszystkim pomoże Panu znaleźć jego przyczynę.
Życzę powodzenia, z pozdrowieniami
mgr Urszula Łaba

Ps. Proszę nie łączyć swoich objawów ze schizofrenią. Sądzę, że to zbyt daleko idące wnioski, które niepotrzebnie pogłębiają Pański niepokój.

Witam Pana! Jestem zdania, że sposób, w jaki Pan reaguje na podejrzewanie u siebie schizofrenii - duszności, natłok negatywnych myśli, złe samopoczucie, bardzo wzmożony lęk - mogą być o tyle cenną wskazówką dla Pana, że reaguje tak Pan na ewentualne rozpoznanie związane ze sferą psychiki, a nie w obszarze endokrynologicznym. Być może podświadomie odczuwa Pan, że to bardziej prawdopodobne? Być może coś w Pana życiu z tu i teraz, a może z przeszłości, jest lub było szczególnie trudne, co teraz domaga się uporządkowania, wywołując reakcje psychofizyczne płynące z ciała oraz takie a nie inne negatywne myśli? Pana objawy przypominają raczej zespół lęku napadowego, a niżeli schizofrenię. Rozpoznanie powinien postawić lekarz-psychiatra.