Chciałbym dowiedzieć się paru rzeczy dotyczących wizyty u dietetyka. -Jakie badania należy wykonać

4 odpowiedzi
Chciałbym dowiedzieć się paru rzeczy dotyczących wizyty u dietetyka.
-Jakie badania należy wykonać przed pierwszą wizytą?
-Jakie pytania zadaje się na pierwszej wizycie?
-Czy do zmierzenia obwodów np.brzucha trzeba się rozbierać?
Witam serdecznie,

Przed pierwszą wizytą warto wykonać morfologię, badanie moczu, profil lipidowy, hormony tarczycy, parametry wątroby i nerek. Na wizycie przeprowadzamy wywiad zdrowotny (choroby, dolegliwości, leki) i dotyczący obecnego stylu życia. Obwody można zmierzyć sobie w domu.
Pozdrawiam i zapraszam
Ewa Zawidzka

Dzień dobry! Jeśli chodzi o badania przed pierwszą wizytą, to aby jak najlepiej dobrać plan dietetyczny warto wykonać: morfologię krwi, poziom glukozy na czczo, lipidogram (cholesterol całkowity + frakcje HDL i LDL, triglicerydy), enzymy wątrobowe i hormony tarczycy - lecz jeśli nie ma możliwości zrobienia któregoś z badań to nie należy się tym martwić. Pierwsza wizyta obejmuje obszerny wywiad żywieniowy (aktualna dieta, preferencje żywieniowe) i zdrowotny (choroby, przyjmowane leki, suplementy, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i inne objawy mogące świadczyć np. o niedoborach) oraz analizę składu ciała na specjalnym urządzeniu. Natomiast pomiary obwodów ciała można wykonać samemu w domu, wg. otrzymanych wytycznych :-) Pozdrawiam!
Dzień dobry,
Przed pierwszą wizytą warto wykonać morfologię z rozmazem, tsh( cały profil tarczycowy), profil lipidowy , glukozę, insulinę, Ob, CRP, witaminę D, enzymy wątrobowe czy ogólne badanie moczu.
Należy także przynieść ze sobą wszelkie wyniki związane z występującą jednostką chorobową.
Wywiad żywieniowy składa się z dwóch części:
1. zdrowotnej - pytania dotyczące samopoczucia, występujących chorób/ objawów, stosowanych leków i suplementów.
2.- żywieniowej- dotyczą stylu życia( godziny pracy, ilość spożywanych posiłków, formy spędzania wolnego czasu): ilości, rodzaju i rozkładu spożywanych posiłków, preferencji żywieniowych.
Podczas pierwszej wizyty analizuję wyniki badań lekarskich, dzienniczek diety z 3 dni, wykonuję badanie analizy składu ciała wraz z omówieniem, przeprowadzam wywiad żywieniowy, odpowiadam na nurtujące pytania, przedstawiam możliwości współpracy i podaję pierwsze zalecenia.
Serdecznie zapraszam do kontaktu.,
Pozdrawiam Paula Łysakowska
Zdrowie na Talerzu,
Poradnia Dietetyczna
Dzień dobry,

na pierwszą wizytę należy przynieść następujące wyniki badań:
- morfologia z rozmarem
- glukoza na czczo
- lipidogram
- triglicerydy
- wskaźniki wątrobowe
- homocysteina
- panel tarczycowy - na początek wystarczy tsh, ft3 i ft4

Jeśli pacjent na coś przewlekle choruje zawsze proszę o wyniki, które będą potwierdzeniem danego schorzenia, na przykład wypis ze szpitala, itp.

Na pierwszej wizycie występują pytania dotyczące nawyków żywieniowych, dotyczące zdrowia, dotyczę tego jak wyglądał jadłospis przed wizytą i jak sie zmieniał. To tylko krótki zarys, w rzeczywistości pytania są dość rozbudowane przez co, cała pierwsza wizyta skupia się na szczegółowym zebraniu żywieniowo- zdrowotnym.

Zazwyczaj na pierwszej wizycie, pacjent zostaje poinstruowany jak mierzyć swoje obwody, przekazana zostaje dla niego specjalna karta do uzupełniania i tego typu pomiary może wykonać samodzielnie w domu.

Zaprasza serdecznie na konsultacje, pracuję w wersji online, w Warszawie i Żyrardowie.