Chcialam zapytać czy możliwe jest występowanie długotrwałych halucynacji bez choroby psychicznej u d

3 odpowiedzi
Chcialam zapytać czy możliwe jest występowanie długotrwałych halucynacji bez choroby psychicznej u dziecka ośmioletniego? Dziewczynka widzi osoby, miejsca, słyszy głosy. Zachowuje się normalnie, nie przeszkadza jej to w normalnym funkcjonowaniu, dobrze się uczy. Konsultacja psychiatryczne wykazała brak choroby psychicznej, wszelkie organiczne przyczyny po badaniach zostały wykluczone. Psychiatra zalecił psychoterapię. Niestety po przeszukaniu informacji w Internecie nie mogę znaleźć rzadnych informacji że halucynacje występują bez chorób psychicznych czy organicznych przyczyn. Proszę o poradę
Szanowna Pani, psychoterapeuta z pewnością jest dobrą drogą.

Dzień dobry, samych omamów się nie leczy – terapii powinno natomiast podlegać schorzenie lub zaburzenie, które wyindukowało ich pojawienie się. Zanim jednak do tego dojdzie, u pacjenta wdrożona musi zostać odpowiednia diagnostyka. Obejmować może ona m.in. przeprowadzenie badań obrazowych (np. tomografii komputerowej) czy badania EEG.
Po postawieniu rozpoznania możliwe jest rozpoczęcie przyczynowego leczenia halucynacji. Schemat leczniczy uzależniony jest w tym przypadku od tego, jaki jest problem u danego chorego: u pacjentów chorych na nowotwór mózgu terapia skupiać się będzie na zlikwidowaniu procesu rozrostowego, z kolei u osób cierpiących na zaburzenia otępienne wdrożona zostanie farmakoterapia. Jeżeli zaś okaże się, że omamy związane są ze schizofrenią, to wtedy pacjentowi zalecone zostanie stosowanie leków przeciwpsychotycznych.
Halucynacji z pewnością nie wolno lekceważyć – analizując przyczyny problemu, dość łatwo można zauważyć, że za ich wystąpienie odpowiedzialne mogą być nawet schorzenia zagrażające życiu.
Omamy pojawiać się mogą w przebiegu takich chorób, jak:
schizofrenia,
zaburzenia psychotyczne,
choroba Alzheimera i inne postacie otępień,
choroba Parkinsona,
schorzenia nowotworowe ośrodkowego układu nerwowego (dotyczy to zarówno pierwotnych nowotworów mózgowia, jak i przerzutów do tej okolicy ciała),
napady padaczkowe,
epizody migreny,
delirium tremens,
zespół Charlesa Bonneta,
stosowanie substancji psychoaktywnych – alkoholu, narkotyków czy dopalaczy (halucynacje pojawiać się mogą zarówno w trakcie zażywania, jak i na skutek ich nagłego odstawienia),
wysoka gorączka,
znaczne zaburzenia czynności nerek czy wątroby,
zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
niski poziom glukozy we krwi (hipoglikemia),
zaburzenia elektrolitowe (np. hiponatremia, czyli zbyt niskie stężenie sodu we krwi),
deprywacja sensoryczna.
Także poza psychiatrą, wskazana jest konsultacja neurologa dziecięcego i podstawowe badanie krwi.
Pozdrawiam,
Wskazane jest badanie neuropsychologiczne. Niektóre zespoły neuropsychologiczne mają podobne objawy do halucynacji.