Chciałabym uzyskać poradę, jaka opcja uzupełnienia braku zęba będzie najlepsza w moim przypadku. M

2 odpowiedzi
Chciałabym uzyskać poradę, jaka opcja uzupełnienia braku zęba będzie najlepsza w moim przypadku.
Mam 22 lata. Kilka lat temu miałam leczenie kanałowe lewej górnej piątki. Niedawno okazało się, że kanałówka została bardzo źle wykonana i teraz ząb jest w tragicznym stanie - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Przy wierzchołkach tworzy mi się stan zapalny, a na wierzchu ząb jest mocno ukruszony (tak, że po jednej stronie kończy mi się praktycznie przy samym dziąśle), ponadto widać metalowy ćwiek, który został włożony w zęba podczas tej nieszczęsnej kanałówki. Dentyści nie dają szans na uratowanie go przez reendo - w każdym razie mówią, że w moim przypadku byłoby to bardzo skomplikowane, kosztowne, a i tak nie dają gwarancji, że ząb długo by się utrzymał.
Pozostaje mi więc tylko usunięcie zęba. Ale zanim usunę, chciałabym wiedzieć, co robić dalej.
Implant? Wydaje mi się najlepszą opcją. Niestety jest drogi... Jeśli jednak na to bym się zdecydowała, w jakim czasie po usunięciu zęba powinnam go wstawić? Chciałabym jak najszybciej, bo nie chcę chodzić z "dziurą" między zębami. Tylko co zrobić z tym stanem zapalnym, który tam mam? Sam się wyleczy po usunięciu zęba czy powinnam coś z nim zrobić? Jeśli włożenie implanta od razu jest mi niewskazane, ile muszę czekać?
Mosty są tańsze. Ale co w sytuacji, kiedy oba zęby sąsiednie (6 i 4) były leczone kanałowo? Czy to nie przeszkadza w założeniu mostu?
Witam!
Możliwość implantacji lub wykonania mostu powinien ocenić lekarz podczas konsultacji. Jeśli na tomografii jest wystarczająca ilość kości, którą chirurg potrafi doczyścić, można wykonać implantację natychmiastową, czyli na tym samym zabiegu wyjąć korzeń zęba i wstawić w to miejsce implant, od przebiegu zabiegu zależy czy taki implant można od razu obciążyć, wtedy wychodzi Pani z gabinetu od razu z zębem. Lekarz prowadzący powinien przygotować kilka scenariuszy jak uzupełnić ząb, wraz z kosztorysem. Cena dobrze wykonanego mostu trzy punktowego na wysokiej jakości materiałach jest porównywalna do ceny implantu, więc w tej sytuacji decyzja powinna być podejmowana wspólnie z lekarzem, aby uzyskać jak najlepsze rozwiązanie w danym przypadku.
Pozdrawiam serdecznie

Dzien dobry, jeśli juz podejmie Pani decyzję o usunięciu zęba, trzeba jeszcze przed wykonaniem ekstrakcji zaplanować jego odbudowę. Jeśli myśli Pani o implancie to podczas zabiegu usuniecia zęba trzeba przygotować kość, aby nie narażać sie na dodatkowe koszty jej odbudowy. Jeśli myśli Pani o moście to sąsiednie zęby też trzeba przygotować. Z zasady sąsiednie zęby, jeśli są po dobrych poleczeniach kanałowych, są bardzo dobrym wsparciem dla uzupełninego zęba. Należy wykonać ich tomografię komputerową. A w międzyczasie dbać o higienę j.ustnej. Zyczę owocnej współpracy z protetykiem czy implantoprotetykiem