Chciałabym usłyszeć zdanie specjalisty na mój obecny problem, a mianowicie - w ciągu ostatnich 5 mie

3 odpowiedzi
Chciałabym usłyszeć zdanie specjalisty na mój obecny problem, a mianowicie - w ciągu ostatnich 5 miesięcy schudłam około 15 kilogramów. W tym momencie ważę ok. 54 kilogramy przy wzroście 171 cm. Nie miałam miesiączki przez 3 miesiące, jednak ostatnio wróciła. Dodam jeszcze, że staram się być aktywna fizycznie - 8-10 tysięcy kroków dziennie + 40 minut treningu 5/6 razy w tygodniu. Jem zdrowo, a posiłki są dobrze zbilansowane, jednak pozwalam sobie na niewielkie grzeszki. Niestety, od niecałego miesiąca czuję ciągły głód (Ssanie w żołądku), nawet po obfitym posiłku, ciagle jestem zmęczona, czuję, że nie mam siły na trening, a nawet na codziennie czynności. Mój sen jest złej jakości, ciagle jestem rozdrażniona.
Czy muszę przytyć? Zrezygnować z treningów na jakiś czas? Nie wiem już, co robić, nie czuję się zdrowa. Przy wcześniejszej wadze nigdy nie miałam takich problemów, byłam pełna energii, jednak nie chciałabym tracic efektów diety..
Dzień dobry, czy robiła Pani ostatnio badania kontrolne? Warto byłoby tutaj skontrolować poziom glukozy i insuliny na czczo.
Dobrze by było też dokładnie się przyjrzeć Pani posiłkom, bo być może jakieś drobiazgi sprawiają, że nie są do końca dobrze zbilansowane :)

Dzień dobry,

Pani obecna masa ciała według wskaźnika BMI jest nieznacznie poniżej normy. Choć wspomniany indeks ma zasadniczą wadę, mianowicie nie bierze pod uwagę zarówno zawartości tkanki tłuszczowej, jak i beztłuszczowej, to jednak pozwala określić czy istnieje ryzyko niedożywienia. Bardzo prawdopodobne, że podczas procesu odchudzania straciła Pani oprócz tłuszczu zapasowego, również relatywnie dużo masy mięśniowej. Przypuszczam także, że wartość energetyczna Pani diety nie jest precyzyjnie dopasowana do Pani całodziennego wydatku energetycznego organizmu. W obecnej sytuacji proszę się najlepiej zgłosić na konsultację do kompetentnego dietetyka, który dokona szczegółowej analizy Pani tygodniowej diety pod kątem zawartości energii, białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i soli mineralnych oraz dokładnie określi zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, jak również zweryfikuje ilość tkanki tłuszczowej, jak i beztłuszczowej masy ciała.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
Obawiam się, że mogła Pani stracić zbyt dużo kilogramów
w krótkim czasie. Pani organizm może być tym zmęczony. Ponadto, w Pani organizmie może być zbyt mało tkanki tłuszczowej. Pewna jej ilość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów. Jeśli jest jej zbyt mało mogą pojawić się problemy hormonalne, przewlekłe uczucie chłodu, pogorszenie wyglądu skóry czy dodatkowe owłosienie.
Być może też jest Pani przeciążona emocjonalnie?
Jeśli budzi się Pani we wczesnych godzinach porannych może to wskazywać na niedożywienie i przeciążenie emocjonalne.
W mojej praktyce spotkałam kilkanaście osób, które budziły się ok.4-5 rano z uczuciem głodu.
Proszę się zastanowić czy głód, który Pani odczuwa pojawia się nagle czy też narasta stopniowo. Dzięki temu można dowiedzieć się czy jest on fizjologiczny czy też ma podłoże emocjonalne.
Jeśli miesiączka wróciła to najprawdopodobniej nie musi Pani zwiększać masy ciała. Warto jednak przyjrzeć się diecie.Może być tak, że porcje posiłków są zbyt małe lub jada Pani nieregularnie.