Chciałabym się zapytać czy mąka pszenna faktycznie jest taka niezdrowe i szkodliwa jak piszą w Inter

2 odpowiedzi
Chciałabym się zapytać czy mąka pszenna faktycznie jest taka niezdrowe i szkodliwa jak piszą w Internecie. Moja mama jest osobą starszą i mówi że mąka pszenna jest zdrowa i że nie wierzy w to co piszą w Internecie. Mówiła że jak jej lekarz powie że jest faktycznie niezdrowa to uwierzy. Dlatego właśnie się teraz może dowiedzieć.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Trudno powiedzieć żeby mąka pszenna, która jest jedną z podstaw najzdrowszej na świecie Diety Śródziemnomorskiej była niezdrowa. Oczywiście teraz w sklepach mamy mąkę i produkty z pszenicy wysokowydajnej, która różni się od starych odmian pszenicy, ponadto jest oczyszczana, co pozbawia ją cennych składników. Natomiast ekologiczne i naturalne mąki pszenne z grubego przemiału są bogate w błonnik, minerały i witaminy (między innymi z grupy B). Na szczególną uwagę zasługuje mąka z pszenicy samopszy. Myślę, że nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Możemy poszukać dobrych mąk z pszenicy i będą one dla niektórych osób zdrowe. Może okazać się też, że pszenica jest dla innych osób niewskazana i przyczynia się do rozwoju chorób. Może okazać się również jak mówił Paracelsus że "Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną" Od siebie dodałabym, że umiejętne łącznie składników również ma na to wpływ czy dana substancja jest dla nas korzystna czy też nie (dieta śródziemnomorska ). Pozdrawiam serdecznie.

Polecam zastąpić mąkę pszenną innymi produktami, z pełnego ziarna np. kasza jaglana, gryczana, komosa ryżowa, amarantus, płatki owsiane, ryż, mąka gryczana, jaglana. Obecnie pszenica nie jest taka sama, jaką pamiętają nasze babcie. Biała mąka pszenna ma wysoki indeks glikemiczny, w nadmiarze przyczynia się do zaburzeń gospodarki cukrowo-insulinowej. Ponadto pszenica zawiera szkodliwe dla jelit lektyny, utrudnia wchłanianie składników mineralnych, a sama w sobie ma niską wartość odżywczą. Dochodzi kwestia glutenu, który u osób z problemami jelitowymi i hormonalnymi stanowi duży problem.