Chcialabym sie dowiedziec dlaczego mam odruch wymiotny podczas szczotkowania zebow,dodam ze nie tylk

2 odpowiedzi
Chcialabym sie dowiedziec dlaczego mam odruch wymiotny podczas szczotkowania zebow,dodam ze nie tylko wtedy. jak plucze jame ustna i wezme za duzo wody to tez mam odruch wymiotny,ale to nie wszystko kiedys moglam spokojnie zuc dwie gumy balonowe razem teraz mam problem z pojedyncza mala guma orbit bo natychmiast mnie "cofa"
Dzień dobry,
czy odruchowi wymiotnemu towarzyszy cofanie się kwaśnej treści pokarmowej? Może ten odruch jest w pewien sposób związany z refleksem żołądkowo- przełykowym. Zachęcam do przyjrzenia się swoim objawom pod tym kątem.
Przy problemie z odruchem wymiotny ważne jest aby nie próbować się przełamać i walczyć z tym zjawiskiem. Proszę maksymalnie zadbać o swój komfort w sytuacjach trudnych jak wspomniane mycie zębów czyli więcej czasu na spokojne umycie jamy ustnej, jak najmniej wyraźna w smaku pasta do zębów, powolne i delikatne płukanie. Wszystko bez pośpiechu i napięcia.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego

Odruch wymiotny podczas szczotkowania zębów lub innych działań związanych z jamą ustną może być spowodowany przez różne czynniki. Oto kilka możliwych przyczyn:

1. **Wrażliwość na bodźce:** Twoje receptory w jamie ustnej mogą być nadwrażliwe na bodźce, takie jak dotyk, smak, czy nawet widok szczotki do zębów. To może prowadzić do odruchu wymiotnego.

2. **Refleks gardłowy:** Odruch wymiotny jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu, mającym na celu ochronę przed spożyciem szkodliwych substancji. Silny refleks gardłowy może powodować odruch wymiotny w reakcji na pewne bodźce.

3. **Przeszłe doświadczenia:** Jeśli w przeszłości miałaś nieprzyjemne doświadczenia związane z jamą ustną, takie jak zbyt intensywna próba oczyszczenia jamy ustnej, mogą one pozostawić trwałe wrażenie i wpływać na odruch wymiotny.

4. **Psychologiczne czynniki:** Stres, niepokój, czy inne czynniki psychologiczne mogą wpływać na funkcje układu pokarmowego, w tym odruch wymiotny.

5. **Nadwrażliwość na zapachy czy smaki:** Niektóre osoby są nadwrażliwe na niektóre zapachy czy smaki, co może prowadzić do odruchu wymiotnego w reakcji na konkretne substancje.

Jeśli odruch wymiotny jest dla Ciebie uciążliwy, warto skonsultować się z lekarzem lub dentystą. Mogą oni przeprowadzić ocenę i ustalić, czy istnieją jakieś fizyczne przyczyny, czy może są to reakcje psychologiczne. W niektórych przypadkach, specjalista może również zalecić techniki relaksacyjne lub terapię, aby pomóc w zarządzaniu odruchem wymiotnym.