Bulimia - jak sobie z tym poradzić?

2 odpowiedzi
Bulimia – jak sobie z tym poradzić?
Witam
Bliska mi osoba od 7 lat boryka się z bulimia. Na poczatku spowodowane było to odreagowywaniem stresow, brakiem akceptacji swojej osoby i ciala(przez troche okraglejsze w tamym okresie ksztalty). Teraz potrafi o tym rozmawiac i dzielic się tym problemem, jedank tylko ze mna. Jestem jedyna osoba, ktorej potrafila o tym powiedziec, przez co moja obecnosc powstrzymuje ja od objadania się i wymiotowania, gdyz jest jej zwyczajnie glupio. Nie powstrzymuje to jednak ciaglych mysli o jedzeniu, nadmiernego apetytu i strachu przed przytyciem. Mieszkamy i studiujemy razem. Co jakis czas jednak wracamy do rodzinnych domow, gdzie nie mogę jej kontrolowac i może bez problemu objadac się i wymiotowac gdyz nikt z jej rodziny nie wie o jej problemach. Opcje powiedzenia o tym rodzinie odrzucamy jednak z miejsca, gdyz zniszczyloby ja to totalnie, ze względu na strach o dalszym rozejsciu się tej informacji dalej.Można powiedziec ze moja obecnosc jest troche lekarstwem i powstrzymuje ja od wymiotowania, jednak to nie jest rozwiazanie bo ona i tak o tym mysli, przez co traci humor, nastroj i checi do zycia. Wiemy o tym wszystko jednak nie jestemy w stanie nic zrobic . Probowalismy diety jednak nie najadala się nia i wciąż bala się ze i tak przytyje . Jest to osoba piekielnie inteligenta i piekna, co jest tym bardziej dziwne. Swiadomosc ryzyka i konsekwencji zwiazanych z ta choroba zupelnie nie ma dla niej znaczenia, gdyz bulima jest po prostu nieporownywalnie silniejsza od niej. Wydaje mi się ze istotne jest tez to ze pragnie się tego pozbyc jednak borykajac się z tym przez tyle lat, przeczytawszy wszystkie fora i probowawszy wszystkich znanych jej sposobow, zwyczjnie stracila na to nadzieje. Proszę o pomoc
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Z uwagą przeczytałam Pana (Pani?) poruszający list. Rozumiem, że sytuacja jest ogromnie obciążająca i wyniszczająca także dla Pana. Bycie jedyną osobą, która jest wtajemniczona w poważny problem, jedyną osobą wspierającą, jedyną pilnującą kwestii jedzenia, niejako "gwarantem" zdrowia bardzo bliskiego człowieka to ogromny stres i obciążenie. Dlatego swoją odpowiedź chcę zacząć od tego, że być może ta sytuacja jest bardzo trudna także dla Pana i być może Pan potrzebuje wsparcia w poradzeniu sobie z nią - uporządkowania tego, gdzie się kończy Pana odpowiedzialność i możliwość wpływu, granic w bliskiej relacji, uświadomienia sobie uczuć jakie się wiążą z rolą, jaką Pan odgrywa, możliwości zmiany tej sytuacji. Jeśli tak, warto się skonsultować z psychologiem lub psychoterapeutą.
Dla porządku napiszę też o bulimii, choć pewnie to wszystko już Pan wie. Bulimia jest poważną chorobą, mogącą mieć liczne konsekwencje zdrowotne (chodzi przede wszystkim o wyniszczenie organizmu), a w jej leczeniu często uczestniczą zarówno psychoterapeuta jak i psychiatra. Mechanizm działania bulimii psychoterapeuci wiążą często z mechanizmem uzależnienia, bo pod wielu względami są one podobne. W leczeniu bulimii stosuje się różne podejścia, ale nacisk kładziony jest zawsze zarówno na zachowania związane z jedzeniem, jak i na to, co w psychice - emocje i myśli. Dlatego naprawdę dobrze by się stało, gdyby bliska Panu osoba, której bulimia dotyczy, zaczęła się leczyć, czego jak rozumiem, do tej pory nie robi. Można z nią o tym rozmawiać, zachęcać do podjęcia psychoterapii czy konsultacji z psychiatrą. Ale warto także pamiętać, że to przede wszystkim od niej zależy, czy podejmie leczenie i wytrwa w nim, czy też nadal będzie borykać się z problemem. Pan może ją wspierać i to jest bardzo cenne, ale nie zrobi tego za nią.
Pozdrawiam i trzymam kciuki,
Ewa Kaczorkiewicz

Witam, wyobrażam sobie, jak trudno jest być uczestnikiem i patrzeć na tragedię bliskiej osoby, jednocześnie nie mogąc jej tak naprawdę pomóc. Sytuacja kiedy bliska osoba choruje na bulimię jest bardzo obciążająca dla osób, które o tym wiedzą i rozumiem ogromną chęć pomocy jaką Pan/Pani ma, ale to czy ta osoba wyzdrowieje zależy tylko od jej własnej motywacji i tego, czy chce tak naprawdę pomocy. Bulimia jest przede wszystkim objawem, nieprawidłowym sposobem przeżywania i radzenia sobie w różnych obszarach życia osobistym, społecznym itd. dlatego też dieta i kontrolowanie tego objawu nie uleczy przyczyny. Dlatego przede wszystkim proponuję porozmawiać z tą osobą o skorzystaniu z pomocy psychoterapeuty i podjęciu psychoterapii. Bardzo ważne jest to, że ma ona Pana/Panią i w ogóle może rozmawiać o swoim problemie, ale najlepszą pomocą będzie dla niej wsparcie w podjęciu decyzji o leczeniu specjalistycznym. Pozdrawiam serdecznie