Czy istnieje jakieś badanie, które mógłby wykonać mi lekarz aby skuteczniej dobrać antykoncepcje?

6 odpowiedzi
Witam,od pół roku stosuję antykoncepcje hormonalną, jednak żadne z 3 opakowań leków (Novynette, Belara, Mercilon) nie okazał się dla mnie najlepszym wyborem z powodu depresji i bardzo bolesnych miesiączek. Czy istnieje jakieś badanie, które mógłby wykonać mi lekarz aby skuteczniej dobrać antykoncepcje?
Chciałabym pozostać przy tabletkach, bowiem krążki oraz plastry są dla mnie zbyt drogą antykoncepcją.

Pozdrawiam serdecznie
Po to żeby ocenić czy leki antykoncepcyjne są dobrze tolerowane, konieczne jest przynajmniej jeden rodzaj stosować regularnie przez 2 miesiące.Jeżeli są dodatkowe choroby / depresja czy choroby tarczycy/ to należy u innych specjalistów odbyć wizytę.

Podstawą jest wywiad lekarski i badanie. Pozdrawiam.
Witam!
Niestety wbrew obiegowej opinii nie ma badań ( hormonalnych ) które ułatwiłyby dobór tabletki : nie pozostaje nic innego jak próbować nadal ustalić optymalny lek z Pani lekarzem
pozdrawiam
Droga Pani. Według mojej wiedzy nie ma badania, które by spersonalizowało antykoncepcję. rozumiem, że zmieniała Pani tabletki co 2 miesiące. Czasami bywa to za krótki okres na akceptację przez organizm nowego preparatu. Sądzę, że należało by przedyskutować z lekarzem prowadzącym potencjalne inne przyczyny występujących w trakcie antykoncepcji dolegliwości. Pozdrawiam
Przed rozpoczęciem antykoncepcji należy oznaczyć morfologię, APTT, ASPAT , ALAT, d-dimery. Rodzaj tabletek powinien być dobrany w zależności od wywiadu dotyczącego cykli i badania przedmiotowego. Często należy kilkukrotnie zmienić tabletki by dobrać te odpowiednie. Środki antykoncepcyjne powodują, że miesiączki są mniej bolesne, krótsze.
W związku z depresją wskazana jest konsultacja psychiatryczna ewentualnie wisyta u psychologa. Pozdrawiam
Nie ma takiego badania. Lekarz dobiera tabletkę (skład, dawkę hormonu) na podstawie wywiadu i badania klinicznego pacjentki. BD