Brak apetytu

12 odpowiedzi
Witam. Moje pytanie dotyczy braku apetytu. Mam 17 lat i ważę 63 kg. Pomimo, że moje BMI jest w porządku, to jestem straszliwie chudy i przez to brakuje mi też mięśni. Problem polega na tym, że w ogóle nie mam apetytu, przez co wszystkie próby jedzenia większej ilości posiłków i większej ilości produktów w posiłkach po prostu nie wypalają. Nawet po powrocie z jazdy na rowerze, czy dłuższej, męczącej wycieczce nie chce mi się jeść. Dwie kromki chleba na śniadanie wystarczają mi do wieczora. Chciałem zapytać, czy istnieje jakiś sposób żeby to zmienić i w rezultacie zacząć tyć. Dodam jeszcze, że borykam się z niedoczynnością tarczycy, chciałbym się dowiedzieć, czy ma to zasadniczy związek z brakiem apetytu oraz masy. Proszę o odpowiedź.
Myslę, że problem jest głębszy, ale żeby go rozwiązać potrzebne sa badania dodatkowe i szczegółowy wywiad.

Proponuję psychodietetyczną, ponieważ Istotne jest nie tylko przeanalizowanie Pana sposobu żywienia, regularności ale również przyjrzenie się problemowi od strony potencjalnych zaburzeń odżywiania.
Pozdrawiam serdecznie
Witam, myślę, że Pana problem wymaga szerszego wywiadu żywieniowego i lekarskiego, przeanalizowania wyników badań itd. Po kilku informacjach ciężko powiedzieć co jest przyczyną. Niestety mimo braku apetytu powinien Pan jeść posiłki regularnie
Pana problem z brakiem apetytu może mieć różne przyczyny- od zdrowotnych przez psychologiczne. W celu określenia przyczyny braku apetytu konieczny jest dokładny wywiad żywieniowy, zdrowotny, ewentualne badania i dopiero na tej podstawie będzie można określić źródło problemu i sposoby postępowania. Pozdrawiam
Witam serdecznie, brak apetytu może być spowodowane wieloma czynnikami, przede wszystkim należy zacząć od wprowadzenia regularnych posiłków. Po około dwóch – trzech tygodniach – organizm przyzwyczai się do regularnych posiłków i sam będzie się domagał o jedzenie. Jest to najprostszy sposób żeby tak wymodelować metabolizm aby apetyt się pojawił.
Witam, brak apetytu może być spowodowany chorobą, zatruciem organizmu metalami ciężkimi, toksynami, pasożytami, grzybami. Aby przywrócić apetyt należy wprowadzić higieniczny tryb życia ( zdrowe, regularne posiłki jadane o stałych porach, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu).
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie,
przyczyn może być kilka, nie chciałabym niczego sugerować nie posiadając wszystkich informacji. Skuteczna analiza Pana przypadku wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego. Zachęcam do konsultacji z dietetykiem.

Pozdrawiam
Ewa Janowicz

Mission Nutrition Ewa Janowicz
Ul. Koszalińska 88d/2
78-400 Szczecinek
mission-n.pl
Dzień dobry,
warto wprowadzić więcej mniejszych objętościowo posiłków, tak aby stopniowo przyzwyczajać organizm. Apetyt można pobudzić za pomocą ostrych przypraw, niektórych ziół, słodkich przekąsek (polecam zdrowe typu owoce, świeże soki). Przyczyną obniżenia apetytu mogą być niedobory pewnych składników m.in. witamin A, z grupy B (głównie B1, B6, B12) czy cynku, dlatego warto zadbać o urozmaicenie jadłospisu (warzywa, owoce, ryby, mięso, pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał- wszystkie te produkty powinny znajdować się w zdrowej diecie).
Zazwyczaj niedoczynności tarczycy towarzyszy nadmierny apetyt, dlatego nie powinno to mieć związku z brakiem apetytu.
Pozdrawiam
Karolina Bednarowicz
Niestety informacje podane przez Ciebie w pytaniu są niewystarczające do udzielenia nawet sugerującej odpowiedzi. Zapraszam na spotkanie.

Pozdrawiam
Bożena Czabaj Brauntsch
Choroba tarczycy ma prawdopodobnie decydujący głos w braku łaknienia. Można spróbować zaostrzyć apetyt przez zjedzenie na 1 godz przed posiłkiem zupy warzywnej lub jabłka i obserwować czy zwiększy się łaknienie. Jeśli nie, to należy szukać pomocy u lekarzy. Pozdrawiam
Najważniejszą kwestią jaką należałoby wyjaśnić w pierwszej kolejności jest znalezienie przyczyny braku apetytu. Zaburzenia takie mogą być wywołane przez stres/depresję ale również przez pasożyty, nietolerancja/alergie pokarmowe a przede wszystkim zaburzenia wchłaniania. Ważne jest wykonanie podstawowych badań, żeby sprawdzić jak funkcjonuje organizm (m.in. morfologia, mocz, glukoza na czczo, kreatynina). Proponowałabym spróbować pobudzić łaknienie np. poprzez picie soków z owoców i warzyw przed posiłkiem takich jak: sok pomidorowy, sok z kiszonej kapusty, sok z ogórków, sok z marchwi, sok z jabłek, barszcz kiszony.
Zapraszam na bezpłatną konsultację, na której postaram się Panu pomóc, pozdrawiam