borelioza (koinfekcje?)

3 odpowiedzi
Witam, 15 lat temu miałem rumień wędrujący - byłem leczony 2 tygodnie antybiotykiem. Po kuracji wyniki były ponoć w porządku. Robiłem badania kontrolne 10 i 5 lat temu (elisa + westernblot) - wyniki były niejednoznaczne. Od wielu lat mam problemy kostno-stawowo-mięśniowe. Jest ich tak dużo, że zastanawiam się, czy przyczyna nie jest pozaortopedyczna? Chciałbym spytać, jaki test najlepiej wykonać w takim przypadku podejrzenia przewlekłej boreliozy? CD57 czy Elispot czy LTT a może jeszcze inny? Dodam, że nigdy nie byłem badany na koinfekcje. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.
Należy wykonać przede wszystkim diagnostykę reumatologiczną. Jeśli chodzi o boreliozę to standardem jest badanie Elisa przeciwciał IgG i IgM i w razie dodatniego wyniku potwierdzenie testem Western-Blot. Następnie wynik należy skonsultować ze specjalistą chorób zakaźnych, a nie tylko odczytać interpretację laboratorium.
Co nazywa Pan/Pani koinfekcją? bo w kontekście boreliozy znaczy to wszystko i nic. Koinfekcja to towarzysząca infekcja. Nie wiem jaka może być w tym przypadku. Koinfekcją będzie zarówno zakażeni HIV jak i grypa. Nie ba "badania na koinfekcję".
Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Na pewno wymaga pan wielospecjalistycznej diagnostyki (reumatolog i/lub ortopeda i/lub neurochirurg i/lub specjalista chorób zakaźnych). Jeśli chodzi o sprawdzenie kontaktu z borrelia burdorferi, to rekomendacje zalecają wykonanie testu Elisa, a w razie wyniku dodatniego potwierdzenia w teście western blot. Rozpoznanie boreliozy jest wieloaspektowe i stawie je specjalista chorób zakaźnych na podstawie całości obrazu klinicznego. Pozdrawiam.
Proszę wykonać testy metodą Elisa w klasie IgG . Wynik powinien byc dodatni przy boreliozie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.