Ból w odcinku lędźwiowym i kolan.

6 odpowiedzi
Odczuwam ból w odcinku lędźwiowym oraz delikatny ból lewej nogi (raczej tylnej części pięty) oraz ból prawego kolana. Jak długo przykucam to ciężko jest wstać. Zrobiłem prześwietlenie RTG: Pogłębienie lordozy lędźwiowej z bardziej poziomym ustawieniem kości krzyżowej. Niespojenie łuku tylnego kręgu L5. Drobny przodozmyk na wys. L5-S1. Zwężenie przestrzeni międzykręgowej na wys. L5-S1 oraz nieznaczne asymetryczne od tyłu na wys L3-L4-L5 z obecnością wtórnych zmian zwyrodnieniowa krawędziach ww. trzonów w postaci osteolitów i sterkoryzacji płytek granicznycho cechach przewlekłej dyskopatii. Czy to można wyleczyć poprzez ćwiczenia i zmniejszyć dokuczliwość?
Decydowanie tak; badania obrazowe są bardzo szczegółową diagnostyki. Do tego należy dołączyć badanie funkcjonalne i wywiad aby okresić problemy z którymi pacjent sie zmaga oraz okresić plan rehabilitacji. Proszę poszukać dobrego fizjoterapeuty/ terapeuty manualnego który osobiście przeprowadzi diagnostykę.

Witam serdecznie. Jak każdą dolegliwość i dysfunkcje da się wyleczyć. Niestety ćwiczeniami nie leczy się bólu i nie rozwiązuje się problemu. Ćwiczenia służą do utrzymania uzyskanego efektu leczenia, tak aby dany problem ponownie się nie pojawił lub jako uzupełnienie procesu leczenia.
Opisywane dolegliwości z pewnością dotyczą zagadnienia nieprawidłowej biomechaniki narządu ruchu którego efektem jest ból, sztywność itd , a także często jeszcze innych kwestii zdrowotnych.
Badanie obrazowe takie jak RTG pokazuje nam w jakiej ,,kondycji" są struktury twarde (szkieletowe), zawsze takie badanie należy porównać z badaniem klinicznym pacjenta tak aby uzyskać pełny obraz.
pozdrawiam serdecznie
Witam, zmian strukturalnych, które zaszły w Pana kręgosłupie lędźwiowym nie da się cofnąć. Natomiast można a nawet trzeba działać objawowo. Narzędzia jakimi dysponujemy to mobilizacje stawowe w danym odcinku kręgosłupa ( mają zadanie przywrócić możliwe prawidłową ruchomość poszczególnych stawów i segmentów kręgosłupa), rozluźnienie mięśniowo - powięziowe, rozciąganie ( w przypadku Pana problemów ważną sprawą są mięśnie. Jeśli poszczególne partie mięśniowe są przykurczone mogą pogłębiać Pana dolegliwości z racji lokalizacji swoich przyczepów oraz swoich funkcji) oraz ćwiczenia stabilizujące. Natomiast każda wizyta rozpoczyna się od badania klinicznego i na podstawie jego (uwzględniając Pana badanie obrazowe) planujemy i wykonujemy terapie. Zapraszam do gabinetu na konsultacje.

Pozdrawiam
Mateusz Oniśk
Zawsze staram się leczyć pacjenta a nie opis badań:), ale pewnie da się wyleczyć ćwiczeniami. Proszę udać się do kogoś żeby to przebadał a potem podjął decyzję co z tym robić.
Nie jestem pewien co do skutecznosci cwiczen , ale odpowiednio zaaplikowana terapia na 100% pomoze, zapraszam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, na pewno ćwiczenia będą tutaj zalecane. Taki opis wskazuje na już wieloletnią przebudowę (może z przeciążeń?) kręgosłupa w odcinku lędźwiowym; żeby już zaistniałe zmiany nie dawały nowych objawów na pewno trzeba kręgosłup zabezpieczyć silnym gorsetem mięśniowym. Czy problemy przy wstawaniu z kucania są również z tym powiązane? To akurat trzeba by jeszcze przetestować (może to być związane z samymi stawami kończyn dolnych). Pozdrawiam!