Ból rok po rekonstrukcji ACL

3 odpowiedzi
Witam serdecznie,
Jestem już rok i 2 miesiące po rekonstrukcji ACL. Niestety po rekonstrukcji pojawiły się komplikacje i musiałem mieć wyczyszczony staw (przewlekłe stany zapalne) za pomocą artroskopii. Od 10 miesięcy bez przerwy się rehabilituję, dodatkowo pół roku temu zacząłem treningi na siłowni, wedle wskazań instruktora. Oczywiście powiedziałem mu o operacjach i dobrał dla mnie ćwiczenia. Niestety mięsień w operowanej nodze jest cały czas mniejszy, pomimo intensywnych treningów. Po jakim czasie mięsień w operowanej nodze powinien dorównać mięśniowi w nodze zdrowej?

Jeszcze jedno pytanie: stopniowo zacząłem wracać na boisko piłkarskie. Oczywiście z olbrzymią ostrożnością, natomiast po kilku treningach i gierkach zauważyłem, że z nogą jest wszystko w porządku i zacząłem trenować intensywniej. Po strzale, źle stanąłem na nodze i poczułem delikatny ból. Kolano mnie pobolewa zwłaszcza podczas pełnego wyprostu. Największy ból odczuwam z tyłu pod kolanem na takiej małej kostce. To chyba łąkotka. Dodatkowo w miejscu gdzie miałem otwierane kolano, czyli również pod stawem i po wewnętrznej stronie.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, ponieważ na wszystkie zabiegi wydałem majątek. Zarówno 2 operacje jak i rehabilitacje robiłem prywatnie, ponieważ terminy na NFZ były absurdalnie długie. Niestety mój portfel nie jest studnią bez dna i tej chwili nie mogę sobie pozwolić na prywatne wizyty. Czekam na wizytę na NFZ, ale czy według Państwa mogę dalej trenować jeśli ból ustanie?
Wymaga Pan diagnostyki co daje dolegliwości bólowe a podstawą jest badanie lekarskie ewentualnie uzupełnione o rezonans. Każdy przypadek jest inny ale w większości przypadków przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji rok po zabiegu powinno być dużo lepiej.
Pozdrawiam
Dr n med Maciej Goch

nie podejmowałbym pochopnych decyzji o kolejnych zabiegach operacyjnych. Do czasu ustąpienia dolegliwości oszczędzałbym kolano, a następnie stopniowo zwiększał obciążenia treningowe
Najprawdopodobniej przyczyną dol bólowych jest łąkotka bądź uszkodzona chrząstka.Proponuję wizytę u ortopedy